Anksiyete Bozukluğu

Günümüzde çok sık duymaya başladığımız psikolojik rahatsızlıklardan biri olan anksiyete bozukluğu ya da bilinen adıyla kaygı bozukluğu insanların günlük hayatını olumsuz şekilde etkileyen, genel olarak yaşla birlikte artan bir rahatsızlıktır.

Yapılan araştırmalara göre kaygı her insanda optimum düzeyde vardır fakat bu düzey artmaya başlayınca kişinin hayatı olumsuz şekilde etkilenmeye başlayacakve kişi giriştiği her işte korku, telaş, endişe duymaya başlayacaktır.Günümüzde her 100 kişiden 5-6 ‘sında bulunan anksiyete bozukluğunun tedavisi ise mümkün.Kaygı durumunun günlük yaşamı olumsuz olarak etkilediği fark edildiğinde psikiyatri doktoruna gidilmeli, durumun ilerlemesini önlemeye yönelik girişimlerde bulunulmalıdır.

Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete Bozukluğunun Belirtileri

Hastalığın görüldüğü kişiler gözlemlendiğinde duygusal belirtilerinde;telaş,başarılı olamama korkusu,olayları olduğundan abartılı görme,çaresizlik,kendini yetersiz hissetme,aşırı evham,sinirlilik,olumsuz düşünme,sürekli başına bir şey geleceğini düşünerek tetikte hissetme,odaklanamama,dikkati toplayamama, fiziksel belirtilerinde ise kalp çarpıntısı, sersemlik,baş ağrısı,unutkanlık,sık idrar yapma ve uykusuzluk anksiyete bozukluğu belirtileri olarak görülmüştür.

Anksiyete Bozukluğunun Tedavisi

Anksiyete  bozukluğu tedavisi günümüzde ilaçlarla yada uzmanların verdiği psikoterapilerle mümkündür.İlaçsız tedavide yaygın olarak davranış terapisi ve kognitif terapi yöntemleri uygulanmaktadır.İlaçlı tedavide ise antidepresanlar,anksiyolitik ilaçlar kullanılmaktadır.Anksiyete bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçlarınbağımlılık yapma gibi yan etkileri yoktur.Doktor gözetiminde ve doktorunuzun önerdiği sürede ve miktarda kullanıldığında hastalık belirtileri zamanla ortadan kalkacaktır. İlaçların etkisi 2-3 haftadan önce başlamayacaktır. Tamamen düzelmesi ise 1 yıl sürecektir,tedavi bitince kişi günlük hayatına sağlıklı şekilde devam edebilecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet