Arı Sokması

Yaz aylarında daha çok dışarı çıkılması ve piknik alanı, deniz gibi yerlere gidilmesiyle birlikte arı sokmaları da artar. Eğer bir kişinin arı sokmasına karşı her hangi bir alerjisi yoksa bir ya da iki arı sokmasından dolayı ciddi bir durum yaşanmamaktadır. Arı zehrinin yaratacağı etki kişinin bünyesine ve yapısına bağlı olarak değişim göstermektedir. Fakat eğer alerjik bir durum söz konusu ise ölümle bile sonuçlanan olaylar görülebilmektedir. Arı sokulan kişilerin %3’ünün alerjisi olduğu düşünüldüğünde bunun hafife alınmaması gereken bir durum olduğu görülmektedir.

ari-sokmasi

Böyle bir durumda arı soktuğu tespit edildiği zaman hemen doktora başvurulması gerekmektedir. Alerjik bir durum olup olmadığı sokulan yerin kızarması, kaşınması ve şişmesinden anlaşılabilir. Vücudun verdiği bu aşırı tepkiler alerji olduğuna dair belirtilerdir. Nefes almakta güçlük yaşanması da en bilindik belirtilerdendir. Kişiden kişiye daha farklı belirtiler de görülebilmektedir. Özellikle nefes almada güçlük yaşanması halinde acil olarak hastaneye gidilmesi gerekmektedir; çünkü daha ciddi sonuçlarla karşılaşmamak adına acil müdahale edilmesi şarttır.

Arı sokmasından sonra ilk olarak panik yapmadan arının sıkılmadan tırnak ya da bıçakla sıyrılarak deriden çıkartılması şarttır. Eğer arı sıkılarak çıkartılmaya çalışılırsa daha çok zehir verir. Bunun önlenmesi için de sıkılmamalıdır. Amonyak en faydalı tedavi şeklidir. Ya sokulan yere sürülür ya da suya 10 veya 15 damla kadar katılarak içilir. Şişliklerde antihistaminik ya da steroid krem sürülebilir. Bunların dışında doğal yöntemler olarak arının soktuğu yer soğutulabilir, acıyı azaltacağından yoğurt ya da lavanata yağı sürülebilir. Dövülmüş maydanozu ya da sarımsağı sokulan yere sürebilirsiniz. Soğanı ikiye bölüp sulu olan yerini oraya koyabilirsiniz. Su ve karbonatın karışımı ile elde edilen macunu sokulan kısma sürebilirsiniz.

Arı sokmasına maruz kalındıysa iğneyi çıkartmak, buz koymak, su ve sabunla yıkadıktan sonra krem sürmek iyi gelecektir. Fakat vücut daha önce hiç göstermediği bir tepki gösteriyorsa hemen acile gidilmesi şarttır. Ancak arının soktuğu yer ağız, burun gibi nefes alımı açısından tehlike yaratacak olan bölgelerde ise o zaman alerjik bir durum olmasa dahi doktora gidilmesi gerekmektedir.

2 adet yorum “Arı Sokması

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet