Astım Nasıl Bir Hastalıktır

Astım, solunum yollarının kronik infalamutar bir hastalığıdır. Hastalığın ilerlemiş halinde, duyarlı kişilerde nöbetler ve krizler halinde gelen Astım hastalığının başlıca sebebi aşırı iyot soluma ve aşırı kirli havaya uzun süre maruz kalma olarak belirlenmiştir. Özellikle geceleri kuru öksürük krizlerine sebep olan hastalık tedavi edilmediğinde dönüşü mümkün olmayan Koah’ a çevirebilmektedir.

Astım Nasıl Bir Hastalıktır

Türkiye’ de Astım

Türkiye’ de Astım hastalığının görülme sıklığı yüzde iki ila dört olarak belirlenmiştir. Özellikle Akdeniz Bölgesine hâkim olan hastalık son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Çocuk çağında yüzde sekizlere kadar çıkan hastalık en çok kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Astım hastalığının önemli sebeplerinden bir tanesi de genetik olmasıdır. Bir diğer sebep sigara.

Astım Hastalığının sebepleri

Astım hastalığının sebepleri aşırı hava kirliliği, ev içerisinde var olan akut alerjenler, bebeklik çağlarında geçirilen akciğer rahatsızlıkları( bronşit ve benzeri), viral enfeksiyonlar, solunum yolu tahribatına sebep olacak zararlı alışkanlıklar, farklı ve ağır parfüm, deodorant kokusuna fazla maruz kalınmış çalışma ortamı, aşırı sıcak ortamlar. Tüm bunların yanında hormonsal ve psikolojik faktörlerde etkin sebepler arasında gösterilebilir.

Astım Hastalığı Tedavisi

Astım hastalığı tedavisinde yapılacak ilk işlem odayı her üç saatte bir havalandırmaktır. Oda sıcak ve nemli olmalıdır. Doktorun tavsiye ettiği buhar makinesi ve sprey hastanın her daim yanında olmalıdır. Mümkünse hasta temiz ve çam havası bol alanlarda çokça vakit geçirmelidir. hasta yanında sigaranın kokusu dahi olmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet