Astım

Özellikle yaz aylarında sıcaklıkların artması ve nem, polen, toz durumlarının yüksek oranlarda oluşmasına neden olmaktadır. Bu durumlar astım rahatsızlıkları için en büyük sorunlardan bir tanesidir. Rahatsızlığın bu olumsuz koşulları sevmesi astım hastalığı bulunanları astım nöbetlerine sokmaktadır. Yaz aylarında artan sıcaklıklardan korunmalı ve bu rahatsızlığın belirlediği zamanlarda nefes açıcı spreyle ve antihistamik olarak önerilen ilaçlar kullanılabilir.

astim-belirtileri-gulden-pasaoglu

Yaz aylarında astım rahatsızlığı olanların dikkat etmesi gereken hususlar;

  • Sıcak ve kuru havalarda oluşan rüzgârlara karşı dışarıya çıkılmamalıdır.
  • Tatilde bulunan kişiler kalacakları otel ya da meskenleri tam anlamıyla gözden geçirmelidir.

Bu yerlerde özellikle bahçe işlerinden uzak durmalıdırlar.

  • Açık havalarda yapılan egzersizlerde aşırıya kaçılmaması gereklidir.
  • Dışarıda giyilen kıyafetleri eve döndüğünüzde değiştirmelisiniz. Özelliklede duş alınarak deriye yapışan alerjik toz ve polenler böylelikle temizlenecektir.
  • Polen miktarının fazla olduğu bahar ve yaz aylarında alerji ilaçlarına başlanmalıdır.
  • Polen miktarının fazla olduğu zaman dilimi olan günün ilk saatlerinden uzak durulması gerekmektedir.
  • Evde, arabada bahar ve yaz aylarında genelde açılan cam içeriye polen dolmasına neden olacağından klima kullanılması daha yerinde olacaktır.
  • Ev ve arabada bulunan klimanın filtresinin düzenli olarak değiştirilmesi şarttır.

Astım krizleri ve nefes darlıklarına neden olan ve genelde göğüs kısmında hırıltılar, hışıltı, ötme vakalarının devamlı çıktığı dönemler genel olarak bahar- yaz dönemleridir. Bu dönemlerde yaşanan olaylarda astım hastaları kendilerini sıcaktan ve onun oluşturduğu tozdan son derece korumaları gerekmektedir. Rüzgarların oluşturduğu toz ve bunun nefese çekilmesi sonucunda hızlı bir şekilde bu yan etkiler oluşmaya başlar. Daha rahat ve sağlıklı yaşam açısından doktor tavsiyelerine uymak zorundadır. Yaşam kalitesinin düşmesi ve hastanın konuşamaması durumlarının bile oluştuğu durumlarda doktor son olarak kortizon tedavisi kullanmak zorunda kalabilir. Bu durumlarda hastaya uygulanan tedavi durumunun ağır ve ciddi olduğunu göstermektedir. Antihistamik ilaçlar da genelde uyku veren ve sakinleştiren ilaç tipleridir. Bu tür ilaçların çoğu astım tedavisinde kullanılması gereksiz ve tehlikeli olabilmektedir. Astım rahatsızlığı bulunan hastaların kesinlikle sigara kullanmaması gerekmektedir. Sigara astım nöbetlerinin tekrarlanmasına yol açar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet