Ateş Yükselmesi

Yazın çok sık rastlanan bir durumdur. Vücut ısısının normalin üstünde seyretmesine ateş denilmektedir. Normalinde vücut ısısına ait sınırlar bulunmaktadır. Normal bir insanın vücut sıcaklıkları 36,1 – 37,8 Cº arasındadır. Çocukların vücut ısıları da erişkinlerden daha yüksek olabilir.  Vücut ısıları genelde makat, koltuk altı, ağızdan ölçülmektedir. Son zamanlarda dijital dereceler alından ve kulak deliğinden de ölçüm sağlamaktadırlar.

atesyukselmesi

Ateş neden yükselir?

Ateş yükselmesinde vücutta titreme ve damarlarda geçici daralmalara bağlı oluşan el ve ayaklarda soğuma belirtileri gösterilmektedir. Bu durumlarda kalp atışları hızlanır. Solunum artar. Buna bağlı olarak halüsinasyon, huzursuzluk, sayıklama ve bu türde birçok yan etki hasta da görülmektedir. Ateşle mücadele için genelde hastaya ılık duş, eklem kısımlarına soğuk kompresler, ateş düşürücü ilaçlar verilerek kontrol altına alınabilir. Ateşin yükselmesine bağlı olarak ağız kenarlarında yaralar oluşabilir. Kişi huzursuz ve bitkin durumda olabilir. Enfeksiyonla mücadele eden vücut bir yandan da gereksinimlerin devamı için çalışmaktadır. Bu yüzden bitkin düşebilir.

Ateşin kontrol altına nasıl alınabilir?

Kişi üstündeki fazla giysileri çıkartmalıdır. Kalori gereksinimi olacağından hastanın aç kalmaması önemlidir. Bol sıvı tüketmesi gerekmektedir. Ateş düşürücü ilaç ya da iğne yaptırılabilir. Ortalama yarım saat ve bir saat aralıklarında ateş ölçülebilir. Buna uygun olarak ılık duş alınması ve tekrarlanması olabilir.

Ateş yükselmesi, en çok yaz aylarında hastalarda görülen bazı hastalıkların oluşmasında yanında bir çeşit rahatsızlık nedeni olarak gösterilebilir. Vücutta ateş olması nedeniyle hastanın genelde başına güneş geçmesi, nezle, grip, zehirlenme, zararlı bir canlının ısırması veya sokması türünde birçok türde hastalık ve rahatsızlıklarla bağlantılı olarak karşımıza çıkabilir. Yaz aylarında da bu tarzda durumlarla çok karşılaşan sağlık görevlileri uzun süreli devam eden ateşlerle hasta yakınlarına ve hastaya bir çeşit sorular sormaktadırlar. Hastalığın tedavisinin belirlenmesinde ve buna uygun tekniklerle rahatsızlığı ortadan kaldırmak için bu tür sorular önemlidir. Eğer ateş durumu yaklaşık bir haftadan beri aralıklarla ya da sürekli devam ediyorsa kesinlikle doktora gidilmesi ve geniş kapsamlı bir tahlil yaptırılması gereklidir. Yaz aylarında aşırı sıcaklardan korunmak ve güneş çarpmalarına karşı dikkatli olunması ateş yükselmesi gibi durumlarda kontrol altına alınması için gerekli bütün adımların yapılması lazımdır.

2 adet yorum “Ateş Yükselmesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet