Bankaların İnsanlara Verdiği Kredilerin Çeşitleri

Günümüzde birçok sebeplerden dolayı ekonomik yönlerden sıkıntılar olabilir veya ihtiyaçlarımız için istedigimiz evi, istediğimiz arabayı, istediğimiz araziyi alıp hayatımızda yenilik isteriz. Bunun ötürü de bankalara kredi başvurusu için müracaatta bulunuruz. Bankalar kredilerin geri ödemesi konusunda sıkıntı yaşamak istemezler. Tıpkı en yakın arkadaşınız olup çalışmayan bir kişiye borç vermek gibi. Bunun için de günümüzde bankalar bazı şartlar ile kredi veriyorlar.

Bankaların İnsanlara Verdiği Kredilerin Çeşitleri

Kredi Alma Şartları

  • Çalıştığınız yerde altı aylık süreyi doldurmanız
  • 18 yaşını doldurmalıdır.
  • Kişinin maaş bordrosu aynı zamanda kira kontratı gibi farklı belgeler isteyebilir.
  • Başvuru sırasında eğer borç görünürse kredi onayının olumlu olma ihtimali düşecektir.
  • Vergi levhanızın veya SSK kaydınızın olması gereklidir. Bankalar levhanızın kar gözükmesini ve SSK kaydınızın son 3 ay olmasını istiyor.
  • İpotekli olmadığı takdirde eşten rıza istenmez ancak kefil gösterilmesi durumunda eşten rıza istenir.
  • İhtiyaç kredisinde aylık taksit aylık gelirin %40 ı geçmemesi dikkat edilir. Kredi notuna bakılır düşükse değişir.

 

Kredi Çeşitleri

Müşterinin, imkânları doğrulusunda sınıflandırma yapar fakat bu sınıflandırma kesin sınır bulunmamakta bir kredi birden fazla gruba dâhil olabilmektedir. Bankalar müşteri kazanmaya çalışır buna göre faiz oranlarıyla indirimler yapar.  En çok kullanılan krediler içinde tüketici(ihtiyaç kredileri) , taşıt kredileri ve ev(konut) kredileri yer almaktadır. Bunları kısaca anlatacak olursak;

Tüketici Kredileri: Bu kredi çeşidi insanların tatil gerekesimi, ev ihtiyaçları, evlilik hazırlıkları gibi olaylar nedeniyle almak istedikleri kredidir. Müşteriler diledikleri gibi parayı kullanabilirler.

Taşıt Kredileri: Bu kredi çeşidi de araç satın almak isteyenler içindir. Bankalardaki en çok talip olunan kredilerden birisidir.

Konut Kredileri: Konut kredileri günümüzde en çok kullanılan kredidir çünkü kira öderler gibi ev sahibi olmak isterler. Ülkemizde kira fiyatları yüksek oldukları için birikmiş paraları olanlar kendi evlerinde rahatça oturmak ister.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet