Başucu Kitabı Tavsiyeleri

Kimi kitaplar vardır ki okumaya başladığınız anda sizi içerisine çeker adeta. Kitap bir çırpıda okunup bitse dahi etkisinden uzun bir süre çıkmak mümkün olmaz. Hatta kitabı tekrar okumak bile sıkıcı gelmez. İçerisinde geçen bir cümle ya da kitapta anlatılan bir karakter kendi hayatımıza dokunur. Okuduğumuz satırlarda kendimize dair bir şeyler buluruz çoğu zaman demirbaş olan kitaplarımızda. Tabii kitabın yazarını da ayrı bir sempati duyulur aynı zamanda. Sizler için seçtiğimiz, başucu kitabı yapabileceğiniz  birkaç alternatif kitap önerisi yazının devamında olacak.

Peyami Safa – Yalnızız 

Yalniziz

Psikolojik roman türünde ön plana çıkan Peyami Safa’nın en güzel romanlarından biridir. Romanda Samim karakteri ile Meral karakteri arasında yaşanan aşk merkeze alınmıştır. Samim karakteri bu aşktan yola çıkarak, aslında Meral karakteri üzerinden yapılmış olsa da, kendi iç dünyasının ruhsal çözümlemelerini yapmıştır. Aynı zamanda Samim sıkça gerçek hayatından kopup, kendi hayalinde oluşturduğu bir mükemmellikler diyarı olan Simeranya’ya kaçmıştır. Simeranya, Peyami Safa’nın dönemin toplumsal yapısını eleştirdiği  bölümdür. Bu satırlarda Peyami Safa’nın kendi istediği ve kurduğu toplumsal düzen hakkında ipuçlar yakalamak mümkündür. Dolayısıyla romanda hem ruhsal hem de toplumsal çözümlemelere yer verildiğini söylemek yanlış olmaz.

Zülfü Livaneli – Serenad 

Serenad

Günümüzün güncel  kitaplarından sayılabilir kendisi. Bu kitabı önemli kılan, çoğumuzun bilmediği Mavi Alay olayını bize öğretmiş olması. Kitap bir üniversitede çalışan Maya Duran isimli karakter ile ABD’den gelen Alman profesör Maximilian Wagner karakteri üzerinden işlenmiştir. Serenad ismi 60 yıl süren bir aşkın kelime bulmuş halidir. Dili ve konusu o kadar akıcı ve sürükleyici ki göz açıp kapatana kadar bitecektir hiç kuşkusuz.  Aynı zamanda tarihin silik sayfalarında kalmış bir tarih sahnesini gün yüzüne çıkartan bir kitap. Ayrıca filmi çekilse hiç fena olmaz..

 Dostoyevski – Yer Altından Notlar 

Yeralti

Genel olarak herkesin Suç ve Ceza romanı ile tanıdığı yazar, bu eserini kendi hayatından yola çıkarak kaleme almıştır. ”Ben hasta ruhlu bir adamın.” sözleri ile başlıyor yazar kitabına. İnsanın merak duygusunu uyandırıyor bu sözü, kitaba devam ediyorsunuz ve pişman olmak mümkün değil. Zira kitabın devamında neden böyle dediğini de hissediyorsunuz adete. Onun kendi iç dünyasını tasvir ettiği romanda kendi ruhunuza dokunan satırlar bulacaksınız.

Antoine De Saint-Exupery – Küçük Prens 

Kucukprens

”Bir bahçede beş bin gül yetiştiriyorlar, yine de aradıklarını bulamıyorlar. Oysa aradıkları tek bir gülde, bir damla suda bulunabilir.” dedi Küçük Prens.

Bu satır aslında tam da kitabın özeti. Gerçekten tam olarak bir başucu kitabı. Çok satan ve okunan kitaplardan biridir. Kitapta küçük bir çocuğun gözünden biz büyüklerin dünyası anlatılıyor. Sadece bir çocuk kitabı gözü ile bakmak haksızlık olacaktır. Her yaşta insanın okuyabileceği, harika bir eser.

Paulo Coelho – Simyacı 

Simyacı

Bir mucizelere ulaşma çabası hikayesi.. Simya denilince akla ilk gelen madenleri altına çevirme işlemi denemeleri gelmektedir. Kitap da bu uğraş ile doğrudan ilişkilidir. Yazar Santiago karakterine hayat verir kitabında. Hayatını çoban olarak sürdüren Santiago, kitapta İspanya’dan kalkıp Mısır Piramitlerinin eteklerindeki hazineyi bulmak için yola koyulur. Bu yol boyu yaşadığı deneyimleri anlatan kitap, hayallerimizin peşinde koşmak adına bize klavuzluk edecek niteliktedir.

Keyifli okumalar..

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet