Behçet Hastalığı

Behçet hastalığı bağışıklık sistemimizden kaynaklanan bir hastalıktır. Bu hastalık 1937 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji ( deri hastalıkları) Kürsüsü Başkanı olan Türk Doktor Hulusi Behçet tarafından teşhis edilmiş ve dünya genelinde Behçet Hastalığı olarak anılmaya başlanmıştır. Ağırlıklı olarak Orta Doğu ve Asya ülkesi olan Japonya başta olmak üzere diğer Asya ülkelerinde de yer yer görülmektedir. Hastalık ülkemizde de sıklıkla görülmektedir. Araştırmalara göre Türkiye’de her 250 kişiden biri Behçet hastalığına yakalanmaktadır. Nedeni ya da nasıl ortaya çıktığı bilinmeyen hastalık daha çok erkeklerde görülmektedir.

behcethastaligi

Behçet hastalığının başlıca etkisi damarlar sebep olduğu tahribatlardır. Tekrar belirtildiği üzere sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte vücudumuzun zararlı bakteri ve virüslerle savaşan, koruyucu görevi üstlenen antikorlar, vücuda zararı olmayan, sağlıklı dokulara saldırarak çeşitli tahribatlara ve iltihaplanmalara yol açmaktadır. Behçet hastalığının belirtileri kişilerin farklı fizyolojik durumlarına göre farklı şekillerde kendini gösterebilir. Bunun sebebi bağışıklık sisteminin yani sağlıklı dokulara saldıran antikorların hangi dokularda zarar vereceğinin önceden belirlenememesi ve vücutta farklı noktalarda tahribatlara sebep olmasıdır.

Behçet hastalığı vücutta birçok yerde belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Bu belirtilere değinecek olursak ağızda aft yani ağız çevresinde meydana gelen ağrılı yaralarla kendini gösterebilir. Aft yaraları hastalığın en sık görülen bulgusudur. Genellikle dudakta ve yanak içinde dilin kenarlarında, damağın yumuşak kısımlarında, bademciklerin olduğu bölgede görülebilmektedir. Hastalık genital bölgede de kendini göstermektedir. Bu bölgede oluşan yaralar kabarık bir şekilde kızarıklık veya sivilce halinde başlamakta daha da ilerlemektedir. Oluşan bu yaralar yerlerinde iz bırakarak iyileşebilmektedir. Hastalığın bir diğer belirtileri de deride oluşan belirtilerdir. Koltuk altlarında ve kasık bölgesinde kırmızı ve ağrılı sivilce benzeri yumrular şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Hastalık gözlerde de iltihaplanma, kanlanma, bulanık görme gibi şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtilerden ayrı olarak Behçet hastalarının hemen hemen birçoğunda eklem ağrısı ve eklemlerde meydana gelen şişmeler, böbrek iltihabı damarlarda tıkanma ve genişlemeler de görebilmektedir.

Behçet hastalığında tedavi, hastalığın meydana geldiği organa göre değişmektedir. Ancak hastalık vücutta hangi bölgede olursa olsun kesinlikle doktora danışılmalı ve doktor kontrolünde tedavi edilmelidir.

Henüz 1 adet yorum var “Behçet Hastalığı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet