Besin Zehirlenmesi

Besin zehirlenmesi farklı besinlerin yol açtığı enfeksiyonel bir hastalıktır. Bir çok besin bu hastalığa sebep olabilir fakat özellikle dikkat edilmesi gereken besinler mantar, bal ve deniz ürünleridir. Bazı kişilerde besin zehirlenmesi farklı şekillerde seyrederken normal seyir şekli bulantı, kusma, soğuk terleme ve halsizlik olarak kendisini gösterir. Bazı vakalarda ishal de zehirlenme belirtisi olarak görülebilir.

Besin Zehirlenmesi

Besin Zehirlenmesi Tanı ve Bulguları

Besin zehirlenmesi tanı ve bulguları daha çok bulantı ve kusma olarak tanımlanır. İshal daha sonra bu belirtilere katılırken bazı durumlarda aşırı ateş ve halsizlik ileri bir vakada belirebilir. Genellikle çocuklarda halsizlik ve renk değişikliği, soğuk ter dökme ve aşırı ateş, besin zehirlenmesi bulguları arasında yer alır.

Besin Zehirlenmesi Ne Zaman Fark Edilir?

Besin zehirlenmesi ne zaman fark edilir? Sorusunun yanıtı ancak besinin özellikleri içerisinde yer alır. Teneke ve bakır gibi oksitlenmeye meyilli teneke kaplar içinde muhafaza edilen ürünler genellikle beş ila altmış dakika içerisinde ağızda metal kokusu, bulantı ve kusma ile belirir.

Besin Zehirlenmesi Tedavisi

Besin zehirlenmesi tedavisi genellikle mide yıkaması ile başlar. Bu tür bir zehirlenmede antibiyotik tedavisi kullanılmaz. Hastanın midesi yıkandıktan sonra hasta gözlem odasında bekletilir. Güç toplayabilmesi için serum ve vitamin takviyesi yapılır. Bu vücuttan kaybedilen su için gereklidir. Hasta toparlayana kadar müşahede altında bekletilerek kontrol edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet