Bilinçsizce Antibiyotik Kullanımı

Günümüz de  bilinçsizce antibiyotik kullanımı her geçen gün artıyor. Ülkemiz de antibiyotik kullanımı rekor seviyeye ulaşmaktadır, gereksiz bir şekil de antibiyotik kullanımı artmaktadır.  Uzmanlar ise bilinçsizce antibiyotik  kullanımının çok zararlı olduğu söylüyor ve bu konu da uyarıyor. Dünya sağlık örgütünün verilerine göre antibiyotiklerin yaklaşık yarısı gereksiz yere kullanılmaktadır sonucuna ulaştı. Yani insanlar ihtiyaç dışı antibiyotikleri kullanmaktadır. Antibiyotiklerin ihtiyaç dışın da kullanılmasından dolayı bakterilerin çoğalmasını ve onları yok etme özelliği kaybederek o gibi bakterilerin çoğalmasına neden olmaktadır.  Bu sorun hem toplum kaynaklı hem de hastane enfeksiyonların da ciddi sonuçlara dönüşecek hasta oranlarının artması, hastanın tedavi edilmesinin başarısız olması ve  ölümle sonuçlanacak bir duruma kadar gitmesidir. Dirençli bakteri, antibiyotiğin karşısın da mücadele edip hayatta kalarak çoğalmaya devam ederken, hastalığa sebep olan virüsünün de yok edilmesi ve hastalığın uzun sürmesine neden olmaktadır. Bu durum da tedavinin uzun sürmesine  ve  maliyetin de artmasına neden olmaktadır.  Ayrıca dirençli bakteriler hastanın direncine göre olarak idrar yolu, akciğer, cilt , deri ve kan yolu enfeksiyonlarına neden olmaktadır bu virüs.

antibiyotik

Uygun antibiyotik kullanımının faydaları?

Uygun hastalığa uygun antibiyotik ilacı kullanarak hem hastalığı kısa süre de iyileşmesine hem de bakterinin çoğalmasını engellemektedir.

  • Doktor tarafından enfeksiyona yakalanan hastaya uygun bir antibiyotik verilmesi hastanın çabuk iyileşmesine neden olur.
  • Doktor reçetesi olmadan eczaneden ilaç alınmamalıdır. Çünkü doktor izni olmadan antibiyotik alındığın da kötü sonuçlara neden olmaktadır.
  • Viral ( virüslerin ) oluşturduğu hastalar da antibiyotik alınmamalıdır,
  • Doktorun belirlediği dozda ve kullanma süresi doktorun belirttiği şartla da kullanılmalıdır. Hasta iyileştiğinde de antibiyotiği bırakması gerekir devam etmemesi lazım.
  • Gebe olan anneler de bebeğe zarar vermeyecek antibiyotiğin kullanılması ve bunun da doktor kontrolün de olması gerekir . Çünkü bebeğe zarar verebilir.

2 adet yorum “Bilinçsizce Antibiyotik Kullanımı

  1. O kadar çok kullanıyor ki insanlar antibiyotikleri çevremde çok karşılaşıyorum. bilinçsizce kullanmamak en doğrusu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet