Bitkilerin Mucizesi

images Selam Dostlar Faydalı bir konu olduğunu düşündüğüm için sizlerle paylaşmak istedim.Ben Bitkilerin mucizesine inananlardanım ve ölüm hariç her derde deva olan bir sürü bitki olduğunu biliyorum.Hayatımızda var olması gereken bir unsur diye düşünüyorum.Tek bir bitkiden bahsetmicem genel olarak ele alıcam.Umarım ki Faydalı olabilirim.Keyifle okuyacağınıza eminim. Bitkilerin varlığı yeryüzündeki canlılığın devamı için vazgeçilmezdir. Bu cümlenin taşıdığı önemin tam olarak kavranabilmesi için şöyle bir soru sormak gerekir: “İnsan yaşamı için en önemli unsurlar nelerdir?” Bu sorunun cevabı olarak akla elbetteki oksijen, su, besin gibi temel ihtiyaç maddeleri gelir. İşte tüm bu temel maddelerin yeryüzündeki dengesini sağlayan en önemli faktör yeşil bitkilerdir. Bundan başka yine yeryüzündeki ısı kontrolünün sağlanması, atmosferdeki gazların dengesinin korunması gibi, sadece insanlar için değil bütün canlılar için son derece büyük önem taşıyan başka dengeler de vardır, ki bütün bu dengeleri sağlayanlar da yine yeşil bitkilerdir.
Bitkilerin zamana bağlı hareketlerinin ilk defa anlaşılması 1920’lere dayanmaktadır. Bu yıllarda Almanya’da iki bilimadamı Erwin Buenning ve Kurt Stern fasulye bitkisindeki yaprak hareketlerini inceliyorlardı. İncelemeleri sonunda gördüler ki, bitkiler gün boyunca yapraklarını güneşe doğru uzatıyorlar, geceleri de tam dikey olarak yapraklarını büzüp uyku pozisyonuna geçiyorlardı. Bu bilim adamlarından yaklaşık iki yüzyıl önce de Fransız Astronom Jacques d’Ortour de Marian da bitkilerin böyle düzenli bir uyku ritmine sahip olduklarını gözlemlemişti. Karanlık bir ortamda ısı ve nem ayarlaması yapılarak tekrarlanan deneylerde bu durumun değişmemesi, bitkilerin içlerinde zaman ölçen bir sistemlerinin olduğunu göstermişti. Bitkiler belirli faaliyetleri için belirli zamanları seçerler. Bunu da güneş ışığındaki değişimlere bağlı olarak yaparlar. İçlerindeki saat güneş ışığıyla kurulduğu için ritmik hareketlerini 24 saat içinde tamamlarlar. Bitkilerin ritmik davranışlarının haftalarca sürdüğü de olabilir.Yapılan ritmik hareketler ne kadar sürerse sürsün değişmeyen bir nokta vardır. Bu hareketler her seferinde bitkinin yaşaması ve neslinin devamı için, hep en uygun zamanlamada gerçekleşir.Bir çok Bitki insan sağlığı için kullanılan ilaçlarda kullanılıyor ana madde bitki etken maddelerle birleştiğinde şifa kaynağı oluyor.Bitki mucizelerine biraz gözatalım.
1- Adaçayı: Kalp krizi riskini azaltır. Aşırı terlemeye neden olan hastalıkları giderir. Kramp, omurilik rahatsızlığı, beze ve sinirsel titremelerde mucize etkileri vardır. Böcek sokmalarına karşı ısırılan bölgeye adaçayı yaprağını toz olarak uygulamanız önerilir.

2- Ceviz:Damar koruyucu, ishal kesici, cildi temizleyici, siğil giderici, mantar hastalıklarında etkili, tümör engelleyici ve bağışıklık sistemi koruyucu özellikleri bulunmaktadır. Ceviz kanın pıhtılaşmasını önler, kan dolaşımını düzenler, karaciğer için çok faydalıdır.

3- Ihlamur:Gribal enfeksiyonların yanı sıra güzellik ve ciltteki lekelere karşı da mucize etkileri vardır. Cilt lekeleri için iyice kaynatılıp leke olan kısma sürülmesi öneriliyor. Bunun yanında strese karşı da ıhlamuru mutfağınızdan eksik etmeyin.

4- Hindiba:Safra kesesi ve karaciğer hastalıklarında mucizeler yaratır. Kronik karaciğer iltihaplanmalarına da iyi gelmektedir. Bunun yanı sıra deri kaşıntıları ve sivilcelere karşı etkilidir. Şeker hastalığına karşı da koruyucu özelliği vardır.

5- Karabaş otu:Ağrıları dindirir. Kalbe kuvvet verir. Özellikle sigara kullananlar için belirtelim, balgam sökücü özelliği vardır. Uyuşukluk gideren bu bitki zindelik kaynağıdır. Sara ve beyin hastalıklarının tedavisinde de kullanılır.

6- Kereviz:Huysuz ve asabi biri misiniz? Kereviz tüketin. Sakinleştirici özelliği var. Böbrek için çok yararlı, kanı temizliyor, kilo almayı önlüyor ve cinsel gücü artırıyor.

7- Kuşburnu:Hangi vitamini ararsanız var. Grip ve soğuk algınlığı için bire bir. Kabızlık için de çare… Yorgunluk ve halsizlik için öneriliyor. Kan yapıcı ve tansiyon düzenleyici özelliği ile mutfaktan eksik edilmemeli.

8- Maydanoz:Bir tutam maydanoz vücudun günlük C vitamini ihtiyacının tamamını karşılıyor. Toksinleri vücuttan atıyor, kanı temizliyor, kansızlığa, böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi geliyor… Bunlar sadece bir kaçı daha o kadar çok bitki var anlatmaya bayağı zaman gerekir. İlerleyen zamanlarda ara ara yer vericem inşallah.Faydasını bilerek tüketmek en güzeli ve sağlıklısı.Hayatı daha kaliteli yaşamak istiyorsak her türlü gıdadan besin almak ve değerlendirmek gerekir.Sağlıkla Kalın…

2 adet yorum “Bitkilerin Mucizesi

  1. karamela emeğine yüreğine sağlık .şifalı bilgiler bilmemiz gereken yada en özel bir yerde saklamamız gereken bilgiler
    .rabbim insanoğlunu yaratırken kainatı da onun hizmetine yaratmış. bu yukarda saydığın nebat ta insanların derdine derman olsun diye rabbimin insanlara hediyesi.bu sebzeler okadar doal ve zararsız ki.insanoğlunun ürettiği kimyasal ilaçların yan etkileri muhtemelken ..
    mesela ada cayı herkes her istediğinde içmeli ıhlamur istediğiniz kadar tüketin ya ceviz gelde yeme onu yerken hastalığıma şifa olsun diye yemiyoruz çoğu zaman çerez olsun tatlımıza tad olsun diye tüketiyoruz.oysa kimyasal ilaçlar öylemi dozundan fazla alındımı maazallah ölümlere kadar gidiyor. KARAMELA TEBRİK EDERİM ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU PAYLAŞMIŞSIN EMEĞİNE YÜREĞİNE SAĞLIK .DEVAMINI BEKLERİZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet