Böcek Sokması

Daha çok yaz aylarında karşılaşılan böcek sokması vakaları havaların da ısınmasıyla piknik ya da parklar gibi daha çok ormanlık ve yeşillik alanlarda meydana gelmektedir. Böcek sokması denildiğinde akla ilk arılar geliyor olsa da halk tarafından bilinmeyen daha pek çok böcek doğada mevcuttur ve iğneli olmasa da ısırmasıyla birlikte yanma olabilir ya da başta hiçbir şey hissedilmeksizin sonradan ısırılan bölgenin kaşınması ve kızararak şişmesiyle kendini gösterebilir. Vücut böcek sokmasında lokal, genel ve toksik reaksiyon olmak üzere üç şekilde tepki verir. Bazı karıncalar ısırma özelliğine de sahip olduğundan vücut karınca ısırığına bile tepki verebilir.

boceksokmasi

Genelde hayati bir tehlikenin olmadığı böcek sokmalarında yani lokal reaksiyonda, doktora başvurulduğunda daha çok krem kullanılarak tedavi uygulanmaktadır. Böcek soktuktan sonra vücudun verdiği tepki herkeste farklı olabilmektedir; çünkü herkesin metabolizması farklıdır. Böcek sokulduğunda yapılabilecek en bilindik müdahale böcek sokulan yerin su ve sabun ile güzelce yıkanmasıdır. Eğer şişkinlik varsa buz ile şişkinlik indirilebilir. Bazen vücut sadece o bölgede değil, o bölgenin çevresindeki yerlerde de reaksiyon gösterebilir. Buna genel reaksiyon adı verilmektedir. O zaman bazı durumlarda ağızdan ilaç alınarak da tedavi şekli uygulanabilmektedir. Kaşıntı ya da şişmeden başka nefes alma zorluğu, karın ağrısı, ishal ya da kusma da böcek sokmasının bir belirtisi olabilir ki buna toksik reaksiyon denir. Bu bulgular genelde böcek sokmasına karşı alerjisi olan kişilerde daha sık görülmektedir ve acil müdahale edilmesi gerekmektedir. Bu belirtilerin yanında bilinç kaybı olması ya da kan basıncının düşmesi ciddi sonuçların doğmasına sebep olabilir. Bu sebeple bunun gibi durumlarda acilen ambulans çağırılması şarttır. Böcekler biz görmesek de hayatımızın her yerindedir.

Özellikle çimenlik alan olan yerlerde mutlaka böcek bulunmaktadır. Bundan dolayı bazı önlemler alınması faydalı olacaktır. Örneğin çok yoğun çiçeksi kokular böcekleri çekebileceğinden bu kokuların özellikle açık alanlarda çok kullanılmaması doğrudur. Yine açık havada çok açık giysilerin giyilmemesi, otların üzerinde yalınayak yürünmemesi, evlerin camlarına sineklik takılması ve araba camlarının mümkün olduğunca kapalı tutulması alınacak diğer bazı önlemler arasında yer almaktadır.

Henüz 1 adet yorum var “Böcek Sokması

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet