Bronşit ve Akut Bronşit

Bronşit herkesin bildiği gibi nemi çok olan bölgelerdeki insanların özellikle yakalandığı hatta bazı bebeklerin bu hastalık ile doğduğu görülmüştür. Bronşit nefes yollarının bazı mantar ve mikroplar nedeni ile daralması ya da tıkanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Akut Bronşit, normal Bronşit hastalığının biraz daha ilerlemiş halidir. Solunum yollarını tıkayan bu maddelerin akut oluşturması yani iltihap meydana getirmesi ile oluşur.

Bronşit ve Akut Bronşit

Akut Bronşit Sebepleri

Bronş adındaki büyük solunum yollarının bir takım ihmaller sonucu soğuk alması ile oluşan Akut Bronşit’ in en büyük sebebi hava kirliliğidir. Çocuk ve bebeklerde havanın fazla nemli veya fazla metal içerikli olması, sırttaki terin soğuması, fazla fabrikasyon dumana maruz kalma gibi sebepler en başta gösterilebilir.

Akut Bronşit Belirtileri

Akut Bronşit belirtileri, sürekli baş ağrısı, kronik olarak 3 ya da 6 ay ara ile gelişen burun ve boğaz enfeksiyonları, hastalığın başında sık sık tekrarlayan kuru öksürükler, göğüs ağrısı, güneşte durunca aşırı baş ağrısı ve burun akıntısı. Bazı vakalarda ise yüksek ateş, halsizlik ve kırgınlık olarak görülebilir.

Akut Bronşit Tedavisi

Akut Bronşit tedavi yolları herkesin evinde rahatlıkla uygulayabileceği yöntemlerdir. Öncelikle hastanın odasının nemli ve sıcak olması gerekir. Ateşsiz ve hafif seyreden hastalıkta antibiyotik tedavisi yeterli olabilir. Farklı durumlarda hastaneye yatmak en akıllıca çözümdür. Hastanın kullanacağı öksürük şurubu balgam söktürücü olmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet