Çocuklarda Hiperaktivite ve Davranış Bozuklukları

Çocuklarda hiperaktivite ve davranış bozuklukları çok farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Özellikle okul çağındaki çocukların en büyük problemi oturamama ve sıraların arasında dolaşma, sık sık dışarı çıkma isteği, dikkatini derse verememe olarak kendisini gösterir.

Soru sorulduğu zaman kafası dağınık olduğu için sizi algılayamaz. Sürekli hareket halindeki bazı çocuklar etrafa zarar verme eğilimindedir.

Çocuklarda Hiperaktivite ve Davranış Bozuklukları

Çocuğun Hiperaktif Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir çocuğun hiperaktif olduğunu anlamak için gözlemlemek yeterlidir. Çocuk dikkatsiz ise, bir eylemi sürekli sürdüremiyor ise, başladığı işi bitirmiyor ve sürekli hareket edip etrafa zarar veriyorsa, bir şey sorulduğunda havalara bakıyor ve cevap vermiyorsa çocuğunuzda hiperaktivite olabilir. Çocuklarda hiperaktiflik kalıtsal değildir.

Çocuklarda Hiperaktivite ve Çözümleri

Çocuklarda hiperaktivite kalıcı bir hastalık değildir. Çocuğun böyle davranmasının sebepleri çok farklı olabilir. Bu sebepten bir psikologdan yardım almakta fayda vardır. Hiperaktif bir çocuk ile konuşurken onun boy seviyesine kadar çömelmek me konuşurken gözlerinin içine bakmak gerekir. Yumuşak ses tonunu korumak çok önemlidir.

Hiperaktivitenin Yok Edilmesi Mümkünmü?

Hiperaktivitenin yok edilmesi mümkün. Belli bir yaşa gelmiş çocuğu özellikle ilgi duyduğu spor dallarından bir tanesine yönlendirmek gerekir. Hiperaktivite sorunu sadece çocuğa değil aileye de zarar verir. Tıpkı diğer psikolojik sorunlar gibi. Bu yüzden çocuk eğer herhangi bir spor dalı ile ilgilenmiyor ise mutlaka müziğe yönlendirilmeli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet