Çölyak Hastalığı

Çölyak hastalığı genellikle çocuklarda ortaya çıkan bir hastalık çeşididir. Bu hastalık bazen kendisini hemen göstermediği gibi bulguları bir anda da ortaya çıkabilir. Kişi hiç bir şüphesi yokken doktora gittiğinde bile çölyak teşhisi konulabilir. Çocuklarda gelişmeyi ciddi ölçüde engelleyen bu hastalık büyüklerde kas erimesine neden olur. Hastalığın fark edilmesi uzun sürerse ciddi sonuçlar doğurabilir.

Çölyak Hastalığı

Çölyak Belirtileri

Çölyak belirtileri çocuklarda gelişme geriliği, boy uzamaması, kusma, iştahsızlık, kilo alamama gibi belirtiler seyrederken, büyüklerde daha çok karın bölgesinde öne doğru şişkinlik, yaşa göre kilo azlığı, kansızlık, dışkıda anormallik ve günde birden fazla dışkılama isteği, kusma, nedensiz karaciğer rahatsızlıkları, iştahsızlık ve eklem ağrıları, ciltte kaşıntılı döküntü olarak kendisini gösterir.

Çölyak Tanısı

Çölyak tanısı Tip 1 DM, Down, Turner ve Williams Sendromları hastalıklarının belirtileri ile de konulabilir. Çölyak tanısı bazen uzun süre konulamayabilir. Çünkü hastalık kendisini göstermez ve ancak ilerleyen safhalarda ortaya çıkar. Çölyak hastalığının tedavi edilmediği zaman büyük riskleri vardır. Bunların başında ise kemik erimesi gelir.

Çölyak Tedavisi

Çölyak tedavisi olacak olan hastanın içeriğinde glüten bulunduran besinlerden uzak durması gerekiyor. Bu diyet sanılanın aksine kişiyi gıdasız bırakmıyor. Bu diyet uygulanmaya başlandığı zaman belirtiler düzeliyor ve hastada kilo alımı sağlanabiliyor. Etki etmeyen hastaların diyete ne kadar uyduğunu sorgulaması gerekiyor. Diyete tam uyum ile 2 ya da 3 ayda belirtiler azalıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet