Deri Kanseri

Dünya’ da, görülen en yaygın kanser tipi deri kanseridir. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı araştırmalara göre her sene yarım milyondan fazla yeni deri kanseri vakası ortaya çıkmaktadır. Deri kanseri tüm vücudu kaplayan bir hastalıktır ama vücuda yayılan kısmı sadece yüzde yirmilik kısmıdır. Yüzde seksenlik bir kısmı sadece yüz, boyun ve kafa derisinde görülür.

Deri Kanseri

Deri Kanserine Sebep Olan Etkenler

Deri kanserine sebep olan etkenlerin başında güneşten gelen ultraviyole ışınlarının zararlı etkileri vardır. Bu etkiler aşırı radyasyon yüklü ışınların deri altına nüfuz etmesi ile başlar. Bu ışınlar sadece güneşte bulunmuyor. Solaryum makineleri de aynı etkiyi yapabilmektedir. Aşırı bronzlaşma isteği ve ozon tabakasının incelmesi belki de deri kanserinin artmasının ilk sebepleri.

Deri Kanserinde Tanı ve Teşhis

Deri kanserinde tanı ve teşhis hastalıklı derinin incelenmesi ile başlar. Hastalığın ne kadar ilerlediği, deri kanserinin hangi türden olduğu, oluşturulacak tedavi yöntemleri bu test sayesinde belli olur. Eğer lezyonlu deri küçükse hemen cerrahi yöntemle deri alınır. Eğer büyükse tedavi uzun süreli olacaktır.

Deri Kanseri Tedavisi

Deri kanseri tedavisinde başlangıç olarak lezyonlu deriden bir parça alınarak mikroskop altında incelenmesine başlanır. Farklı yöntemlerle tedavisi mümkün olan cilt kanserinin birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan en yavaş yayılan ve tehlikesi en az olanı bazal hücreli deri kanseridir. Tedavi yöntemleri dikkatli bir şekilde seçilirse etkili olması muhtemeldir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet