“Doğum Kontrol Hapları ve Kilo Kontrolü”

(OKS) Doğum kontrol hapı kullanmayı planlayan bayanların sık sordukları sorulardan bazılarına yer vereceğiz.

fft20_mf5396271

Acaba Kilo Alır mıyım? Kilo Yapar mı?

Aslında doğum kontrol haplarının bu tür bir özelliği olduğu sürekli tartışılır. Kullanılan süre içinde kilo alındığına daire yakınmalar da olur.

Eskiden böyle bir özelliği vardı hakikaten de. Östrojen’in bir süre su tutma özelliği olduğu için, ilaç başlanıldıktan iki ay kadar ki süre içinde su tuttuğu için geçici bir kilo alımı söz konusudur.

Daha sonra geçici olarak alınan bu kilo devamında ki iki ay içinde geri verilir. Eski preparatlarda bu böyleydi.

Ancak doğum kontrol haplarının gelişmesiyle birlikte, yeni formüller bulundu. Bunun içerisinde özellikle progesteron hormonu, bu etkiden sorumluydu. bu hormonun farklı biçimleri ortaya çıktı. Bunlar tam tersine su tutmaya karşı, vücudun su tutmasına karşı bir karşı etki gösteren ilaçlardır.

Bu bakımdan günümüzde kullanılan çağdaş doğum kontrol haplarında kilo almak gibi bir problem yoktur.

Kısırlık Yapar mı?

Teorik olarak kısırlık yapmaz. Aslında doğum kontrol hapları bir çok nedenden dolayı kullanılabilir. Eğer doğru kişiye doğru şekilde kullanılırsa çok etkili tedaviler yapabilen ilaçlardır.

Halk arasında aslında çok fazla kısırlık yaptığı yönünde çok fazla söylenti mevcuttur.

Ancak hormonları düzenleyen ve dengede tutan ilaçlardır. Düzenli kullanıldığı takdirde hormonal dengesizlik yaratmaz.

İlaç bırakıldıktan hemen sonra doğurganlık geri dönebilir. Bu Hapların etkisinden kurtulan yumurtalıklar yumurtlamaya daha açtır ve hemen bir sonraki ay bile yumurtlama gerçekleşebileceği için gebe kalınabilir.

Fakat son dönemlerde yapılan çalışmalarda, doğum kontrol hapının çok uzun süre, kontrolsuz ve kesintisiz kullanımının rahim duvar kalınlığında incelmeye neden olabileceği saptanarak, bu kullanım sırasında jinekolojik kontrol altında olunması gerektiği ve ultrasonografik incelemelerle rahim duvarının kontrol edilmesi ve çok uzun süreli kullanımların kısıtlanması gerektiği ortaya konmuştur.

Tüylenme Yapar mı?

Doğum kontrol hapları tüylenme tedavisinde de kullanılır.

Özellikle bazılarında Antiandrojenik(Erkeklik hormonu baskılayıcı) etkiler içeren bir kombinasyonda olduğu için bunları tüylenme tedavisinde direkt olarak kullanılabilir.

Onun dışında androjenik etkili bir hormon içermedikleri için tüylenme sebep olmaz.

Yapılacak veya ezber alınacak bir ilaç değildir tüylenme sorununda. Bu rahatsızlıkta genellikle kombinasyon uygulanır, doğum kontrol hapı verilirse eğer mutlaka ve mutlaka epilasyon önerilir. Bunun yanında kişinin özelliğine göre, tüylenme şiddetine göre veya altta yatan hormonal değişiklik ya da sebebe göre daha güçlü, farklı ilaçlar uygulanabilir.

Tek tedavisi değildir tüylenmenin ama en hafif formunda rahatlıkla kullanılabilir.

Kanser Yapar mı?

Hayır, tam tersi. Doğum kontrol hapı kullananlar özellikle düzenli aralıklarla kullandıkları zaman, rahimdeki endometrium yapının düzenlenmesine, dolayısıyla polikistik overlerin normal seviyelere gelmesini sağlamakla ve bu şekilde de rahim kanserlerini, yumurtalık kanserini, meme kanserlerini engellemektedirler.

Ayrıca kolon kanseri riski miktarının oranlarını düşürmektedirler.

Dolayısıyla bunların kanser yapıcı etkisinden ziyade, oranlarını düşürücü faydaları da vardır.

Sivilce (Akne) Yapar mı?

Kadınlarda akne tedavisinde en yaygın yöntemlerden biri de doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol haplarının akneler üzerinde faydalı olmasının sebebi bu haplar hormonları dengelemede yardımcı olurlar.

Ostrojen, testesteron, projestron gibi hormonların arasında denge sağlar.

Ek olarak doğum kontrol hapları vücuttaki yağı yöneten testesteron oranını azaltır.

Bu haplar vücuttaki akneyi %30-%60 oranında azaltır. Ancak tabi ki bazı kontrol haplarının da yan etkileri vardır.

Bu yan etkilerin kilo alımı ve cinsel isteksizlik yaptığı söylenir. Kilo alımını ilk başlığımızda açıklamıştır zaten. Ancak hormonal dengelerin seviyesi değişeceğinden cinsel isteksizliğe yol açabilir.

Yeni nesil jenerasyonlarda bu tür (yan)etkiler minimum dereceye indirgenmiştir.

Dipnot: Salon bitkinizin toprağına iki ayda bir gömeceğiniz doğum kontrol hapıyla çiçeğinizi besleyebilirsiniz. Doğum kontrol hapı çiçeği besleyerek canlandırır ve çiçeğin boy atmasını sağlar.

Henüz 1 adet yorum var ““Doğum Kontrol Hapları ve Kilo Kontrolü”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet