Dost musun Düşman mı ?

Dostluk nedir düşmanlık nedir ? bu kavram hayatımızda çok önemli yere sahip kavramlar. Her insanın bir dostu olmalı bir düşmana sahip olmak kötü gibi durabilir ama inanın o düşmanlarda size çok şey katacaktır.

Dostluk sözleri

Dostluk ve arkadaşlık arasında ki fark nedir ki. İkisi de aynı kapıya mı çıkıyor. Her arkadaş dost mudur? Değildir. Olamaz!. Dostluğa haksızlık yapmış olursunuz. Dostluğun sıcaklığını hiç bireyde bulamazsınız. Dostluğun samimiyetini temizliğini hiçbir şey ile kıyaslamazsınız. Bir arkadaşla eğlenebilirsiniz gezersiniz gülersiniz sevinirsiniz ama ağlayamazsınız.  Destektir hayatınıza güçtür dost. Gölgedir, hayatında bir ışıktır, düşünce sana bir kanattır dost.  Dost gerçekçidir, eğrisi yoktur dostluğun düzdür, nettir, dürüsttür dost.  Menfaatti yoktur dostluğun bir çıkarı yoktur.  Korur kollar ihtiyacın olduğunda yanında olandır. Acını paylaşandır, acını taşıyandır dost. Dostluğun zaman kavramı yoktur her an her zaman kapısı acıktır.  Hayatınız karardığında yanı basınızda duran bir eldir dost.

Farklı bağlar vardır dostunuzla aranızda. Onu kendinden daha ıyı tanırsınız. Sizinle aynı olmak zorunda değildir. Ama konuşmalar davranışlar gösterilen tepkiler zevkler seçimler yavaş yavaş birbirine benzeyebilir. Doğrularını söylediğiniz kadar yanlışları da rahatlıkla söylediğinizdir dost. Yanlış bir yola saptığında dur diyendir dost. Hesabı kitabı yoktur dostluğun. Sen bana bunu yaptın ben sana bunu aldım sen oraya gittin ben buradan geldim değildir.

Dostluk öyle üç günde olacak bir şey değildir. Sağlam bir dostluk için uzun zamana ihtiyacınız var.  Arkadaşlığın ileri tanınmışlığıdır dostluk. Arkadaşlıkta tanırsın insanı zaman geçer ona alışırsın bir derdine senden önce koşmuştur bir göz yasını silmiştir bir sıkıntına senden çok önem vermiştir. Bir sevincine kendi sevinci kadar sevinmiştir. Bir şeyde ondan bir adım öne geçmişsindir ama bunun sen veya o olmasının bir önemi yoktur.  İşte o zaman olmuştur bu dostluk.

İyi gün dostları çoktur ancak zor günde olanı hakikidir. Ancak söyle de bir gerçek var ki bir dost senin sevincine de kendinin sevinci kadar sevinmelidir. Bir adım geride kalmak onu kırıyorsa buna dostluk diyemezsiniz. Dost görünen düşmanlardan farkı yoktur. Yüzüne gülen alttan kuyunu kazandır. Kendi adıma söylemeliyim ki dürüst bir düşmandan korkmam ben dost görünen düşmandan korktuğum kadar. Çünkü zaafını bilir seni nerden vuracağını nerden kıracağını bilir.

Çok sevdiğim biz söz eklemek istiyorum; Felaketin bir iyiliği varsa hakiki dostları tanıtmasıdır demiş Balzac

Dost musun düşman mısın yoksa dost görünen düşman mısın hayatımda?

Eğer bir arkadaşlığa ihtiyacınız varsa fibersohbet.net sizi davet edebilirim. Bir dostluğa garanti veremem ama güzel arkadaşlıklar bulacağınızdan eminim. Bu güzel ortama sizi de bekleriz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet