Etik Hacker Nedir

Hacker kelimesi duyulunca akla büyük ihtimalle olumsuz şeyler gelecektir. Hacklenen hesaplar, çalınan şifreler, boşaltılan banka hesapları ve buna benzer birçok kötü olayı gerçekleştirenler bu internet korsanları yani hackerlardır. İnternet kullanıcılarının ve büyük şirketlerin de korkulu rüyası haline gelen hackerların kötü olanları olduğu gibi iyi olanlar da var. İyi olan hackerlar etik hackerlardır. Etik hacker olarak tanımlanan iyi hackerlar da bildiğiniz hackerdır fakat faydalı ve iyi işler için çalışmaları onları iyi hacker yapıyor.

Etik Hacker Nedir

Etik Hacker Ne Yapar?

Etik hackerların neler yaptığına ve neden iyi olduklarına gelelim. Bu iş için çalışan insanlar zarar vermek yerine onarmayı ve korumayı kendilerine hedef belirlemiş hackerlardır. Diğer bir tabirle; anti hacker olarak da tanımlanabilirler. Çünkü bildiğimiz hackerların tam tersi olarak firmaların, sistemlerin ve web sitelerin güvenliğini sağlarlar. Açıkları bularak bu açıklara nasıl önlem alınabileceğine odaklanır ve bu yönde çalışmalar yaparlar. Özellikle büyük firmalar etik hackerlara site ve sistemlerindeki güvenlik açıklarını bulmaları karşılığında bulunan açığın önemine göre büyük paralar verebilmektedirler. Bu açıkları bularak, açıkları nasıl kapatacakları konusunda firma ve sitelere yardımcı olmak en temel görevlerinden biridir. Yani kurumsal firmalar da açıklarını kapatabilmek için zaman zaman etik hacker’lara başvurabilmektedir.

Etik Hacker’lar Desteklenmeli

Etik hackerlar şirketlerin güvenliği için oldukça önemlidir ve desteklenmesi gereken bir gruptur. Ayrıca etik hacker’ların herhangi bir saldırıya karşı önlem alabilmesi veya yaşanacak bir sorunu çözebilmesi için hacker’lara göre daha donanımlı ve bilgili olması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet