Göğüs Hastalıkları ve Koah

Göğüs hastalıklarından koah son derece tehlikeli ve zor bir hastalıktır. Kronik bronşit ve amfizeme bağlı olarak ilerleyen hastalık geri dönüşümsüz bir hal alır. Buna Koah denir. Hava akımının tamamen kısıtlanması ve hastanın oksijen tüpüne bağlı olarak yaşaması demektir. Uzun süreli kötü hava ve kimyasal solunmasına bağlı olarak solunum yollarının aşırı daralması ve akciğerlerin anormal yanıtları hastalığın gri dönüşümsüz olduğunun kanıtıdır.

Göğüs Hastalıkları ve Koah

Koah Hastalığının Sebepleri

Koah hastalığının başlıca sebebi dikkate alınmayan astım hastalığıdır. Genellikle ileri yaşlarda görülen bu hastalığa uzun yıllar kullanılan tütün de sebep olabilmektedir. Erkeklerde daha sık görülen hastalık Türkiye’ de 40 yaşlara kadar inmiştir. Diğer sebepleri ise hava kirliliği, mesleksel faktörler, sosyoekonomik şartlar, solunum yolu enfeksiyonları, genetik faktörler ve akciğerlerin farklı nedenlerden dolayı harabiyete uğraması. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer husus pasif sigara içiciliğidir.

Koah Hastalığının Tedavisi

Koah hastalığının tedavisi bulunmamaktadır. Bu hastalık kalıcıdır ve bu hastalığa yakalanan şahısların bununla yaşamayı öğrenmesi gerekmektedir. Tedavi için uğraş verilmesinin amacı ise hastayı rahatlatmaktır. Fakat tedavinin dozu yapılan tetkiklere göre ayarlanmalıdır.

Koah Hastalarında Görülen Fiziki Bulgular

Koah hastalarında görülen fiziki bulgular pek yoktur aslında. Hastanın ilk seferde dışarı verdiği hava % 50 iken alabildiği hava bunun yarısını bile karşılamamaktadır. İleri derecedeki koah hastalarında bir takım fiziki bulgulara rastlanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet