GÜLÜYORUM O HALDE MUTLUYUM…

Gülümsemek desem bunu bana nasıl tanımlarsınız. Nedir gülmek?  Bir işaret bir tepki veya bir vücut dili mi? Bir günde bir insan ne kadar gülümser ki? Veya şöyle soralım bunun ne kadarı gerçek ? Bir insan gülüyorsa kesin mutlu , gülmüyorsa kesin mutsuz mudur? Var mıdır sizce de gülümsemenin bir anlamı sevinç gösterisinden başka. Her insan farklı mı güler ? Tabiki de hayır; yapılan araştırmalara göre gülme sekli farklı olabilir fakat her insan aynı gülüş anlamlarını ifade edermiş..

Collage

Bakalım bu anlamlar bize neyi gösteriyor:

İçten gülümseme; bence mutluluğun göstergesi olan bir gülümseme. Zorlayan yok zorunluluk yok sadece sen istediğin için içinden geldiği için gülüyorsun.  Dudaklarınız yana doğru açılmışsa elmacık kemikleriniz yukarı doğru kalkmışsa, göz altındaki çizgileriniz daha da belirginleşmişse ve otuz iki dişiniz görünüyorsa(dişleri kötü görünenler bunu yapmayabiliyor)siz içten gülüyorsunuz demektir .

Öfkeli gülümseme; öfke ve gülmek ne tezat iki kavram öyle değil mi? Ama bunu her insan yapmıştır. Hiç öfkenizi saklamak zorunda kalmadınız mı? O anlardaki kurtarıcınız bu gülümsemeler işte. Dudaklar kapalı ve gergin, kaslar çatık olsam mı olmasam mı arasında gidip gelmekte…

Üzgün gülümseme; Üzgünse insan gülümser mi ya demeyin. Eğer saklamanız gereken bir üzüntünüz varsa gülersiniz. Kendinizi avutmak için gülersirsiniz. Kendinize yakıştırmadığınız için gülersiniz. Üzüntünün üzerini kapatmak için gülersiniz. Alışmak için gülersiniz. Belli belirsiz bir gülümsemedir. Dudakların kenarları hafif yukarı kalkar. O an siz üzgün değilsiniz.

Utangaç gülümseme; İstemsiz yapılır. Bir sorunda geçiştirme çabası vardır. Gülümsediğinin kendisi bile farkında olmayabilir. Hafif bir sırıtmadır. Dudaklar kapalıdır. Gözler aşağı baka . Tam bir muzur çocuk gülümsemesi.!

Gülümseyin ne olursa olsun gülümseyin mutlu olduğunuz için gülümseyin yaralarınızı saklamak için gülümseyin , istemsiz gülümseyin ama gülümseyin. kahkahalar atan insanların dertleri yok mu? Tabi ki var. Dertlerinizi kendinize yük etmeyi bırakın. Gülümsemenizi köreltmeyin. Gülümsemek için bir nedene ihtiyacınız yok. (“Hayat seni güldürmüyorsa, espriyi anlamamışsın demektir.” Anton Çehov )Yaşamayı hatırlayacaksın. Bir günaydınla gülümse veya bir merhabayla gülümse. İyi görünmek için değil iyi olmak için gülümse. Gülmek ilaçtır. Gülmek iyileştirir. Gülmek unutturur.

be67b1a3407e20cdb5429f4d576cd2a4

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet