Hayatımız Olmuş Bir Sınav

Nedir bu sınav diye tutturdukları şey? Sınavlardan başını kaldıramayan bir öğrenci olarak bence sınav tam bir saçmalık. Beni kendilerinin belirlediği bir zaman diliminde benim bilgimi deniyorlar. Belki ben o gün hayatımın en kötü gününü yaşıyorum tut ki hastalandım tutku basım ağrıyor. Geleceğimi hayallerimi umutlarımı birkaç saate sıkıştırıyorlar. Gençliğimizi çocukluğumuzu bizden bir sınav uğuruna alıyorlar sonra da telafisini yapmıyorlar. Yazık değil mi bana bize size. Tabi ki de değil saçmalama o koskoca bir YGS sınavı o koskoca bir KPSS sınavı o koskoca bir ALES sınavı. Bizi hayatımızın en basında kandırdılar bir kere SBS kazan tamam sonra YGS-LYS kazan tamam her şey güzel olacaktı güya sonra KPSS kazan tamam. Ama benim hayallerim var kariyer yapacağım e birde ALES e gir tamam. Hep bir kandırmaca. Biz ne zaman hayatı hayat gibi yaşayacağız peki?   Bugün Türkiye de rastlanan hastalıkların çoğu stresten olduğu kanıtlandı. Ne stresi yaahu ne stresi. Tabi ki sınav stresi, hayat stresi, işsizlik stresi, Türkiye stresi. Ama söyle de bir gerçek var ki en mantıklı hayata atılma yolu bu. O yüzden bu sınavı kabullenip başımızın çaresine bakmak zorundayız. Ancak bu dönemi kendisi çok fazla yıpratmadan elinizden geleni yaparak ve birazda zamana bırakarak yaparsanız sizin için iyi olur. Hep söylerim hiçbir şey sizden önemli değildir.

fft99_mf4371341

Değineceğimiz ilk şey SINAV KAYGISI; hayatımızın sınavı nasıl kaygılanmayız demeyin. Kaygılanmayın, her şeyin sonu gibi bakmayın bu sınava. Bu sizin sınav kaygınızı azaltacaktır. Çok fazla kavgı sınav esnasında bilginin unutulmasına neden olabilir. Çevre ve aile baskısı kaygıyı daha da artırır.  Çevre ve ailenin beklediklerini karşılamayacağınızı düşünmek kaygınızı artıracaktır. O yüzden çevre ve ailenin beklentilerine kulak tıkayıp kendi isteklerinize odaklanırsanız daha başarılı olursunuz.

bu dönemlerde kendinize zulüm etmeyin. Normal hayatınızın da küçük farklılar yapın. Düzenli uyku uyumaya dikkat edin düzenli beslenin. Kendinize bir çalışma programı hazırlayın. Bu programa uymaya çalısın. Çok sıkılırsanız zorlamayın kendinizi toplamak için kendinize izin verin. Kafanızı topladıktan sonra tekrar basına geçin. Bu dönemde de kendinize vakit ayırın gezin tozun tembellik yapın. Yeter ki telafi etmeyi bilin. Siz elinizden geleni yaptığınıza inanıyorsanız oluruna bırakın.

Hayatının size ne getireceği belli olmaz…

2 adet yorum “Hayatımız Olmuş Bir Sınav

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet