Herkesin Bir Güneş Kremi Olmalı

Önce güneş kremini neden kullandığımızı anlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Deri altında  bulunan ve deriye renk veren melanin denen bir madde var.. Güneş ışığında uyarılan bu melanin hücresi ( melanosit) hızla çok miktarda  melanin üretmeye başlar. (Bu yüzden cilt rengimiz koyulaşır.) İşte güneş kremi burada devreye giriyor. Bu salgılanan melanini az az yeteceği kadar üretilmesini sağlıyor ve güneşin zararlı ışınlarından koruyor. Günümüzde bir çoğumuz kapalı mekanlar da daha fazla vakit geçiriyoruz. Bu yüzdende aniden güneş ışığına çıktığımız da cildimizi güneşin zararları ışınlarından daha fazla etkileniyoruz.

sunscreen-skincare

Yaz geldi güneş kremleri gereksinimi açığa cıktı diye doğru bilinen bir yanlış var ortada. Güneş kremi yazın kullanılır! Hayır efendim sen sadece güneş ışınlarına yazın maruz kalmıyorsun. Güneş kremi her mevsim kullanılmalı. Kışın Bulutun altına saklanan güneş aynı derecede cildine zarar verecektir.

SPF (Sun Protective Faktör) güneşten koruma değerleri var. Bunlar 30,40,60 ve daha da yüksek koruma değerleri olan kremlerde var. Dikkat etmeniz gereken 30 SPF nin altındaki güneş kremlerinin pek işe yaramadığını bilmeniz. 30 SPF ve üzerini tercih etmenizde fayda var.

Peki ben kaç SPF kullanacağını bilmeyenler için bunu biraz daha açalım.

Acık renk bir ten acık renk bir göz rengine sahipseniz yüksek faktörlü kremleri tercih etmelisiniz. Çünkü sizin teniniz çok hassas olup kolay leke oluşan(çil) bir cilttir.

Eğer koyu kumral bir tene ve kumral bir saça sahipseniz 40-35 faktör ürünler kullanmanız size yetecektir. Leke oluşumlarınız yine fazla olacağından 30 SPF size yeterli gelmeyebilir.

Eğer esmer bir tene sahipseniz 30 faktör kullanmalısınız. Ten esmer olduğu için melanin üretimi fazla olmalıdır zaten. Güneş ışınlarından korunmanıza da 30 SPF yeterli olacaktır.

Güneş kremini güneş gören yerlerinize güzelce sürüyorsunuz.( ense ve kulak arkalarını unutmayın) Hemen bitmesin diye az az sürmüyorsunuz tabi ki.  Yeterli miktarda sürmediğiniz zaman zaten faydasını görmeyeceksiniz. Güneş kreminizi evden çıkmadan önce yarım saat kadar önce sürmelisiniz ki teniniz kremi emsin. Tüm gün koruyor deniliyor fakat tüm gün dışarıdaysanız yenilemenizde fayda var.( 10 SPF 120 dk koruyabiliyorr)

Son olarak dikkat etmeniz gereken şeyde sağlık bakanlığı tarafından onaylı ürünleri satın almalısınız.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet