Hikayesini Gerçek Yaşamdan Alan Filmler

Film izlemeyi sevmeyen yoktur kuşkusuz. Filmler ilk bakışta gerçeklikten uzak, kurgusal bir dünyanın ürünü gibi görünüyor ilk bakışta. Ancak işin içine baktığımızda durum tam olarak böyle değil. İzlediğinizde tadı damağınızda kalan filmlerin bir kısmı gerçek hayattan, gerçek yaşanmış hikayelerden ilham alınarak izleyicilere sunulmuştur.

 

The Pianist

”Sanki çok ömrümüz varmış gibi, beklemeyi öğretiyor bize hayat.”

Pianist

Bunlardan en anlamlı ve etkileyicisi hepimizin bildiği Pianist filmi. Drama türünde, 2002 yapımı bir film. Yönetmenliğini Roman Polanski’nin yaptığı, Wladyslaw Szpilman’in hayatını anlattığı kitabından uyarlanan film, Fransa-Almanya ve Polonya ortak yapımıdır. Film II. Dünya Savaşı yıllarını anlatmaktadır. Polonya’nın başarılı piyanistlerinden Szpilman, Nazi işgaline uğrayan ülkede, toplama kampına gönderilmekten kurtulmuş ve bir Yahudi olarak hayatta kalmayı başarmıştır. Varşona’nın varoş kesiminde yaşamını kaçarak sürdüren oyuncu, bir Alman subay tarafından kurtarılır.

 

Schindler’in Listesi

”.. ver der ki; kim bir hayat kurtarırsa, bütün dünyayı kurtarmış sayılacaktır.”

Schindler

1993 ABD yapımı, yine II. Dünya Savaşı dönemini ele alan Oscar ve Grammy ödüllü dram türünde bir film. Savaş sırasında Naziler uygulamış olduğu soykırımda, binin üzerinde Polonya yahudisinin kurtarılmasında büyük rolü bulunan, Oskar Schindler’in yaşamı konu ediliyor. Bu kurtarma yolunu konu edinen filmde Alman bir iş adımını canlandıran Liam Neeson, açtığı fabrikada iş gücü olarak yahudileri çalıştırır. Aslında amacı 1100 yahudinin hayatını kurtarmaktır ve amacına ulaşarak tarihe geçer.

 

Akıl Oyunları 

” Gerçek şu ki insanlardan pek hoşlanmam. Onlar da benden hoşlanmaz. ”

akiloyun

2001 ABD yapımı biyografi türünde bir film olan Akıl Oyunları, Amerikalı matematikçi John Nash’in hayat hikayesini anlatmaktadır. Öğrencilik yıllarından itibaren matematiğe fazlasıyla ilgisi olan Nash, zamanla paranoid şizofreni olur fakat bunu uzun süre farkına varamaz. Ancak hayallerindeki küçük kızının hiç büyümediğini fark etmesi ile birlikte hastalığını da anlar ve gösterdiğini sıradışı mücadelesi, bu hastalıkta yaşamayı öğretir ona. Akıl hastalığını yine kendi aklı ile yenip, bilim dünyasına önemli katkılar sağlaması açısından film gerçekten önemli bir yer tutmaktadır.

 

Özgürlük Yolu

”Şimdi vahşi doğaya yürüyorum.”

ozgurluk

1996 yılında yayımlanan, Christopher Mccandless adındaki bir gencin hayatını konu alan kitabından uyarlanmıştır. 2007 yapımı olan filmin orijinal adı İnfo he Wild’dir. Filmde üniversiteden yeni mezun ola genci canlandıran Emile Hirsch, ailesiyle olan sorunlarının da etkisiyle her şeyden vazgeçerek Alaska’ya gider. Orada vahşi doğada tek başına yaşamaya başlar ve yol boyu birçok macera yaşayıp renkli karakterle tanışır.

 

Hachiko

hachiko

Tokyo’da 1920’li yıllarda yaşanmış bir olaydır. Filmin baş rolünde Richard Gere oynamıştır. Bir üniversite profesörü olan Gere, bulduğu köpek yavrusunu evine getirir ve adını Hachiko koyar. Köpek her sabah sahibini metroya kadar götürür ve her akşam aynı saatte metro kapısının önünde sahibini karşılar. Ancak bir akşam yine aynı saatte metro kapısında bekleyen Hachiko, sahibinin gelmediğini görür ve beklemeye devam eder. Aslında sahibi olan profesör kalp krizi geçirerek ölmüştür. Hachiko her akşam sahibim gelecek inatla beklemiştir. Sadık köpek tam 9 yıl boyunca sahibini metro kapısında beklemiştir ve 11 yaşında metro kapısında ölmüştür. Hachiko’nun mezarı Tokyo’da sahibinin yanında bulunmaktadır ve köpeğin adına dikili bir heykel de bulunmaktadır.

2 adet yorum “Hikayesini Gerçek Yaşamdan Alan Filmler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet