İnternet Alışverişleri

Günümüz teknolojisi olarak kullanılan internet alışverişleri dünyada her geçen gün yaygınlaşmaya başladı. Teknoloji’nin de durmadan gelişip ilerlemesi buna en önemli faktörlerden birisi. Aslında bu internet alışverişlerini kolay alışveriş olarak nitelendirebiliyoruz. Bize kazandırdığı en güzel kolaylıklardan birisi ulaşım, zaman sıkıntısı olmadan 7/24 alışveriş yapabildiğimiz bu web sitelerinin gün geçtikçe çoğalması. Özellikle ulaşım için büyük şehirlerde yaşayanların evinden kalkıp trafik çilesi çekip alışveriş yapması pek tercih edilen bir durum değil. Artık her şey bir tık kadar yakınımızda.

Bize her ne kadar bu internet alışverişleri cazip gelse de bu fırsatı değerlendirmek için bazen ipin ucunu kaçırabiliyoruz. İnternet alışverişleri genellikle her sitede olmasa bile kredi kartıyla oluyor. Alışveriş yapacağımız sitelerin güvenilir olmasına dikkat etmemiz gerekiyor.  Alışveriş yapacağımız sitelerin güvenli olduğunu adres çubuğunun başında ki https:// uzantısından anlayabilirsiniz. Bunu görmeni z o sitenin güvenilir olduğu anlamına gelir. Eğer alışveriş yapacağınız web sitesinin adres çubuğunda http:// görürseniz bu normal bağlantı anlamına gelir.

online-alisveris-internet

Alışverişlerde dikkat etmemiz gereken diğer hususta kredi kartımızın 3d secure özelliğinin olmasıdır. Alışverişi yapıp kredi kartı bilgilerini web sitesine girdiğiniz zaman sizi banka sayfasına yönlendirir ve cep telefonunuza gelen mesajda ki şifreyi girmenizi ister. Bu şekilde kredi kartınızdan ödeme yapmanız gerekenden daha fazla para çekimi yapılamaz. Alışverişleriniz de bu konunun hassas olduğunu düşünüyorum.

İnternet üzerinden alışveriş yaparken kullanmış olduğunuz bilgisayarlar da çok önemli. Alışverişlerinizi çoklu kullanılan bilgisayarlardan yapmayın.  Evinizde kullandığınız kişisel bilgisayarınızdan alışveriş yapmanızı öneriyoruz. Çoklu kullanılan bilgisayarlardan yapacağınız işlemlerde trojen, virüs vb gibi şifrelerinizi kaydedip daha sonra sizin istemediğiniz harcamaların oluşmasına sebep olabilir.

Alışverişleriniz de çok fazla kredi kartı yerine, kapıda ödeme yada banka havalesini tercih ederseniz bu tür başınıza gelmesi muhtemel olaylardan uzaklaşmış olursunuz. Bu yazıda ki amacımız karşılaşabileceğiniz durumların bazılarını sizlere söylemekti. Hangi sitenin güvenilir yada güvenilir olmadığını tartışmak değil. Uyardığımız konulara internetten alışveriş yaparken dikkat ederseniz bu sizin yararınıza olabilir. Hoş kalın..

Henüz 1 adet yorum var “İnternet Alışverişleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet