İntihar Eğilimi Olan Kişilere Nasıl Yaklaşılmalı

Birçok intihar vakasının altında majör depresyon tipi yapmaktadır. Profesör Dr Kerem doksat intihar eğilimi olan sebeplerden intihar eğilimi bulunan kişilere nasıl yaklaşılması gerektiğini anlatıyor. Çeşitli durumlarda intihar vakaları ortaya çıkmaktadır bazı şizofreni hastaları işitme halüsinasyonları abla diye sesler duyduğunu bildirmektedir. Bu şekilde kendileri çağırdıklarını iddia ederek hayatlarını kaybeden birçok vaka olmuştur. İntihar mektubu bırakanlar farklı bir grubu oluşturmaktadır. İntihar mektubu bırakan kişiler aslında İntiharı daha önceden kafaya koyup planlı bir şekilde yapmaktadırlar. İntihar eğilimi olan kişilerin yaptığı her eylemi ciddiye almak son derece önemli bir etkendir. İntiharlarda Geride kalan mutlaka bir veda mektubu vardır mektup bırakmayanlar yani pil anlamayanlar ise o anda verdikleri anlık kararla hayatlarına son veriyorlar. Kesinlikle teşvik edici tavırlardan kaçınmalı son derece önemli bir etkendir.

intihartegilimi

Boğaz Köprüsü’nde kısa süre önce meydana gelen intihar olayı çok sıkıntılı bir hikayeyi Hazin bir gerçeği gözler önüne sermiştir. Köprü korkuluklarına tırmanan kişi trafiği yavaşlattı gerekçesiyle arabalar tarafından sesleri yükselmiştir. Etraftaki seslere kulak veren kişi atlayıp hayatına son vermiştir. Bu kişiye bu işi yapmaması konusunda uyarılar verilseydi abla diye teşvikte bulunmasaydı Belki de yaşıyor olabilirdi.

İnsanların bakış konusuna farklı bir fikir vermektedir. İntihara meyilli kişiler yargılamadan anlamaya çalışılmalı kişilerin intihar durumlarından kuş kullandığınız takdirde beş duyuyla yargılanmadan hastaya sorulması gereken sorular şunlardır. İntihar etmeyi düşünüyor musun kararlı mısın. Eğer cevap ortada ise sizi hayata bağlayan şeyleri sayar mısınız diye sorulmalıdır. Birçok depresyon hastasında en büyük risk intihar durumudur bipolar bozukluğu olanlar muayene Rize’ye Hastaneden çıktıktan sonra iki haftada en büyük tehlikeyi taşırlar. Birçok iyileşti denilen hasta bu dönem içinde canına kıyar kişilik bozukluğu bulunan kişilerde intihara daha çok var oluş anlamı arayan kişiler de sonradan kaybedilmektedir. Bazı intihar tehditleri pek ciddiye alınmasa da özellikle yaşlı hastalar intihar girişiminde bulunmazlar gerçekten kendilerini öldürerek tedavi günümüzde bilinen en geçerli yöntem e k t yöntemidir.

2 adet yorum “İntihar Eğilimi Olan Kişilere Nasıl Yaklaşılmalı

  1. Bütün sakin sessiz ve sosyal iletişim bozuklugu olan insanlar intihar ediyor aslında. Gerçi yazıda da şizofreni vakalarından bahsetmiş ama yine de bana kalırsa hep sessiz bütün dertleri içine atanlardan çıkıyor intihar olayları.

  2. Yaşlı hastalar intihar etmez demiş. Neden bilmem gülesim geldi 😀 Adam zaten ölümü bekliyor niye olayı hızlandırsın 😀 Güzel bilgiler teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet