Kadın ve Erkek Beyinleri Arasındaki Farklar

Öncelikle beyin ile ilgili kısa bir özet geçmek gerekirse beynimiz yüzyıllardan beri gizemini koruyan ve her geçen gün hakkında yeni şeyler öğrendiğimiz başımızın üstünde yeri olan organımızdır. Beyin ile ilgili yüzlerce belki binlerce makale, doküman, kitap vs. yazılmıştır ve yazılacaktır. Bunun en temel sebebi beynimizin anahtarı kendi içinde olan bir hazine sandığı gibi türlü güçlüklerle keşfedilen mucizevi özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Beynimizde yaklaşık 100 milyar kadar nöron adı verilen sinir hücreleri yaşamaktadır. Bu sinir hücreleri bir nevi beynimizde görevli işçilerdir. Beynimiz ile ilgili yapılan araştırmalar toplum tarafından bilinen bazı yanlış bilgileri de düzeltmektedir. Bunlardan biri beynimizin çok düşük bir yüzdesini kullandığımızdır. Fakat yapılan araştırmalar gösteriyor ki bizler beynimizin tamamını, normal gün içinde yaptığımız işlerde dahi kullanabiliyoruz. Örnek vermek gerekirse merdiven inip telefonla konuşurken bile beynimizin her noktasından sinyal alabiliyoruz.

kadinerkekbeyni

Kadın ve erkek ilişkilerinin geçmişten bu güne çeşitli tartışmalara sebep olmuştur. Her iki taraf da birbirlerini sürekli anlamaya çalışmışlardır. Öncelikle şunu bilmek gerekir ki temel fonksiyonları yerinde getirmede her iki beyinde birbirine benzese de bilim alanında yapılan araştırmalar sonucunda erkek beyni, analiz yapma ve keşfetmeye yönelik belirli sistematik bir yol izler. Kadın beyni ise iletişim anında karşı tarafın duygularını daha iyi anladığı, daha iyi mana verdiği için empatik bir beyin karakterine sahiptir. Beynimiz sağ ve sol lobdan oluşmaktadır. Bu iki lobun bizlere kattığı ayrı özellikler vardır. Erkeklerde duygusal reaksiyonlar yani oluşumlar beynin sadece sol kısmında oluşmaktadır. Bu sebepten ötürü kadın ve erkek arasındaki ilişkilerde erkekler, duygularını ifade etmekte güçlükler yaşamaktadır. Kadınlar ise bunun aksine ikili ilişkilerde beyinlerinin her iki yarım küresini de kullanabilmektedir.  Bu sebepten ötürü kadınlar bir olayı ifade ederken duygularını da içine katarak anlatırlar.

İki beyin arasındaki bir diğer fark ise kadın beyni erkek beynine göre daha karmaşık daha sıkı bir yapıdadır. Bu sebepten kadınlar bir konu üzerine birden fazla bakış açısı ile yaklaşabiliyorken erkekler daha biri iki yönden konuyu irdelerler. Kadınların tek bir konudan anlatmaya başlayıp konuları değiştirerek devam etmesi de renkli bir bakış açısına sahip olduğunun göstergesidir.

2 adet yorum “Kadın ve Erkek Beyinleri Arasındaki Farklar

  1. yaşasın kadın beyniiii 😀 Biz harikayız.. ikili ilişkilerde beynimizin her iki yarım küresini de kullanırız 😀

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet