kulak iltihabında tedavi

Kulak iltihabı

Kulak İltihabı Hakkında

Orta kulak iltihabı bahar ve kış mevsimlerim de özellikle çocuklarda olmak üzere ve yetişkinlerde de nadiren görülebilen bir sağlık problemidir. Kötü sancılarının olması yanı sıra önlem alınmaması durumunda iltihabın komşu yapılara geçişi olduğunda özellikle çocuklarda işitme organına verdiği zarardan dolayı işitmeyi engellemesiyle birlikte bu işitme sorunu öğrenmeyi ve konuşmayı da geciktirmesi söz konusudur. Bu yüzden bu konuya hakim olup henüz belirtiler çok erkenken sağlık kuruluşlarından KBB gibi kliniklerden gerekli olan tıbbi müdahaleyi geciktirmemek önem arz etmektedir.Orta kulağın boyu bezelye kadardır. Kulak zarı ile duş kulak yolunda ayrılmıştır. Zarla birlikte bir birine yapışık 3 adet kemikçikten zardan gelen ses dalgaları iç kulağa iletilerek oradan da beyine iletilir. Sağlıklı bir kulakta dış ile iç hava basıncı eşit olmalıdır.

kulak iltihabında tedavi
kulak iltihabı

 

Kulak iltihabı Belirtisi nedir ?

Şiddetli kulak ağrısı en belirgin özelliğidir. Bu ağrıyı kelimelere dökemeyen küçükler kulaklarını ovalamak veya kulağını çekerek size mesaj vermek isterler bununla birlikte ateşlenmede olabilir. Duyma durumu orta kulakta biriken sıvıdan dolayı azalmış olabilir.Bunun sebebi ise biriken sıvı kulak zarının yeterince titremesini engellemesidir.

Kulak iltihabı Tedavisi ?

Tedavi esnasında antibiyotiklere ağırlık verilir. Kulakta meydana gelen sancı geçmiş olsa da iltihabın hepsinin geçmiş olduğunu söyleyemeyiz.  Tamamen temizlenme olayı yaklaşık olarak 10 ila 14 gün içerisinde olur. Bu duruma soğuk algınlığı ve alerjik durumda etti etmişse dekonjestan ilaçlar yanı sıra ateş düşürücü,ağrı kesici, kulak ve burun damlası da kullanılır. Bu tedavi yönetime cevap gelmezse kulak zarı delme işlemi gerçekleştirile bilinir. Kulak zarı delme operasyonunda kulak zarında ufak bir delik açılarak ağrının şiddeti azaltılır. Delinen kısmın kendini kapatma gibi durumu söz konusu olduğundan korkulacak bir durum söz konusu olmaz.

Orta kulakta sıvı oluşması gibi durumlarda ise kulak zarına içi boş bir havalandırma tüpü  yerleştirilmesi işlemi ile basıncının normalleştirilmesi sağlanır. Bu tedavi hafta veyahut ay sürebilir.Hastanın durumuna göre süre değişkenlik arz ettiğinden endişe edilmemelidir. Dikkat edilmesi gereken en önemli durum ise tedavi sürecinde kulağa su kaçırılmamasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet