Lösemi nedir

Lösemi nedir
Çocukluk çağındaki kanser vakaları çoğunlukla % 35 ile Lösemi oluşturmaktadır ve de birinci sirada olmaktadır. Hücre cinsine göre tanımlanan al akut lenfoblastik lösemi ve akut myeloblastik lösemi olmak üzere iki gruba ayrılır. İkimizde 16 yaşının altında 1200 ila 1500 yeni lösemili çocuk Vakası ortaya çıkmaktadır. Tam olarak sebebi belirlenemeyen genetik yatkınlıkla radyasyon bazen de türevli Bali vesaire böcek ilaçları gibi kimyasal maddeler kalıtsal hastalıklar viral hastalıklar lösemiye neden oldukları gösterilir. En sık çocukluk çağlarında 2 ile 5 arasında bir yaş altında 10 yaş üstünde yeni vakalarda tedaviye cevapları azalmaktadır. Vücudumuzda damarlarda dolaşan yapım yeri olan kemik ilimizin ana hücrelerinde oluşan şifre değişikliği ile ortaya çıkan olgun olmayan kan hücrelerinin meydana gelmesiyle ortaya çıkmaktadır. Hücreler hızla yayılarak kemik İliğini lenf bezlerini balığı karaciğeri beyin ve sinir sistemini Yakalayarak hastalanır.
Lösemi belirtileri
Çocuklarda lösemi hastalığı belirtileri iştahsızlık, zayıflama, kansızlık, bacak kemik ağrıları, kırmızı noktalar veya morarmalar cilt altındaki kanamalar Ateş burun ve diş eti kanamaları gibi bulgulardır. Baş ağrısı kusma karın ağrısı görme bozukluğu görülebilir. Bu yakınmalarla müracaat edilen çocuklar kan hastalıkları uzmanlarınca muayene edildikten sonra karaciğer dalak büyümesi lenf bezleri genişleme kanama bulgularıyla da hastalık tespit edilebilir. Kemik iliği hücre tipini belirleme genetik tetkikler sonucunda tanı koyularak ayrıntılı testler Lösemi tipleri tedavi prensipleri belirlemeye de yardımcı olur. Tedavisi ilk öncelik olarak ele alınan genel durumu düzeltmek için yoğun açılır kan veya Kanın içindeki özel hücreleri gönüllü kan verici kişilerden hastaya verilerek enfeksiyonu da varsa mücadele yapılarak böbreklerini karaciğer kal ve kemoterapi ilaçlarının yan etkilerinden korunmak için çok ciddi derecede önlemler alınarak ailenin hastalık hakkında bilgilendirmesi de ayrıntılı bir önemli husustur.

loseminedir
Lösemi hastalığı tedavi edilebilen moral desteği ile %85 lere Varan oranda iyileşme sağlanabilen Tedavinin ikinci basamağı olarak bildirilmiştir. Tedavi esasları ve ilk tedavi dozajı yüksek olan 6 çeşit farklı ilacını 4 ile 6 hafta içerisinde damardan ağızdan verilerek kötü huylu ana hücrelerin yok edilmesi için çalışılır. Kemoterapi ilaçları yalnızca kötü hücreleri değil vücuttaki iyi ve faydalı olan bütün hücreleri de yok eder çocukların saçları dökülebilir ağızlarında Bağırsaklarında yaralar. Açılabilir halsiz değişebilirler enfeksiyonlara karşı koruyan savunma hücreleri de ilaçlarla yok edildiği için en ufak bir mikrop bile vücuda yayılarak enfeksiyona neden olabilir. Lösemi çocukların havadan sudan mikrop almak ve korunmak için maske takmaları son derece önemli bir unsur olup insanlardan da yakın temasını kesinlikle önlenmeli bakterisiz tertemiz ortamlarda özenli bir şekilde bakılmaları son derece önemlidir.

Henüz 1 adet yorum var “Lösemi nedir

  1. Kanser…oyle birsey dusunun ki ayni anda hem korkutsun hem cesaretlendirsin. Hem umudunuzu yok etsin, hem size umut olsun.. Hani derler ya Rabbim derdin icine gizlemis dermani. Türü ne olursa olsun iliklerinize kadar hicligi ye’si caresizligi hissettiren bi hastalik. Rabbim derdin icinde dermani bulmayi nasip etsin insallah…Emeginize saglik unuttuklarimizi hatirlamayi hatirlattiginiz icin..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet