Manik Depresyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eski adı manik depresif olan bipolar bozukluk insanların duygusal dünyası ve ruh halinde yaşanan inişler ve çıkişlar olarak tanımlanabilmektedir. Günümüzde insanların bir kısmında ruhsal olarak sürekli inişler ve çıkışlar görülmektedir.

Ancak bipolar bozuklukta keskin yaşanan iniş çıkışların yanı sıra yaşamda meydana gelen olaylara karşı tamamen ilgisiz kalma ve yoğun bir şekilde yaşanan duygu değişimleri görülmektedir.

Manik Depresyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bipolar Bozukluğun Kişiler Üzerindeki Etkisi

Bipolar bozukluk yaşayan kişilerin duygu ve düşünceleri, davranışları, işlevleri, fiziksel aktiviteleri kısaca tüm hayatı değişir. Hızlı duygu değişimleri nedeniyle farklı dönemlerden geçebilirler.

Bu psikolojik rahatsızlıkta aşırı yükselişten çöküşe geçme süreçleri yaşanmaktadır. Kişilerin ellerinde olmadan ortaya çıkan bipolar bozukluğun nedenlerinin araştırılması gerekir.

Bipolar Bozuklar Kimlerde Görülür?

Bipolar bozukluk yaşayan kişiler özellikle ergenlik dönemi ve erişkinlik dönemini başlarında bu rahatsızlıkla karşı karşıya kalmaktadır.

Erkek ve kadınlarda eşit oranlar görülen bipolar bozukluk psikolojik rahatsızlıklar arasında önemli bir yere sahiptir.

Gelir düzeyi, eğitim durumu, ırk veya cinsiyete göre farklılıklar göstermeyen bir psikolojik rahatsızlık çeşididir.

Bipolar Bozukluk Neden Ortaya Çıkar?

Psikolojik rahatsızlıklardan biri olan bipolar bozukluğu kesin olarak bir neden dayandırmak doğru değildir. Ancak çevrede ve akrabalarda bipolar bozukluk hastalığı yaşayan kişiler mevcutsa kişilerde etkilenme ortaya çıkabilmektedir.

Aşırı neşeli, öfkeli, coşkulu, benlik kabarması, konsantrasyon kaybı bipolar hastalığın belirtileri olarak gösterilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet