Meme Kanseri Hakkında Bilinmeyenler

Meme kanseri dünya genelinde kadınlarda görülen en yaygın kanser tipidir. Her 8 kadından birinin meme kanserine yakalanma olasılığı vardır. Kanser meme dokusundaki hücrelerde gelişir ve herhangi bir dokudan oluşabilir. İnsan genetiğinde çeşitli etkenler ve yaşlanmadan dolayı görülen bozukluklar kansere yol açabilir. Ailede özellikle anne tarafında erken yaşta meme kanseri görülmesi geçişlerin ailesel olduğunu işaret eder.

meme-kanseri
Risk faktörleri
Meme kanserinin en önemli Risk etkenlere arasında kadın cinsiyeti ve yaşlanma yer almaktadır. Diğer risk faktörleri ise;
ilk adet yaşı: erken yaşta adet görenler uzun süre östrojen hormonuna maruz kalacaklarından yaşamları boyunca Risk taşımaktadırlar.
Menopoz yaşı: kadınlarda adetin sona erdiği ve meme kanseri riskinin yüksek olduğu bilinmektedir.
İlk doğum yaşı: Erken yaşta(18 yaş öncesi) ve 30 yaşından sonra ilk doğumunu yapanlarda risk daha çok artmaktadır.
Emzirme: 1 yıl boyunca emziren annelerde östrojen hormonunun düşük olması ve sütün koruyuculuğunun olduğunu gösteren verilerin yanı sıra bir etkisinin olmadığı da bazı çalışmalarda iddia edilmektedir.
Boy ve kilo; meme kanseri uzun boylu veya aşırı zayıf kişilerde daha sık rastlanmaktadır.
Alkol; kadınlarda alkolün fazla tüketilmesi östrojen hormonunun artması nedeniyle kanserin gelişimini arttırabilir.
Tedavi edilebilir meme hastalıkları: iyi huylu tümör adı verilen meme hastalıkları kist fibroadenom ve hiperplazidir.
Ailede meme kanseri geçmişi;
Anne tarafındaki akrabalarda veya annede meme kanseri olan kadınlarda Risk daha yüksektir.
Meme kanserinin belirtileri
Öncelikli olarak Ağrı belirtileri ve Memedeki kitlenin zamanla büyümesidir. Deride kaşınma tahriş şişlik ve memede çekintilerle de karşılaşılabilir.
Meme kanserinden korunma:
Sağlığınıza Özen gösterme, Eğer bu hastalığa yakalandıysanız moralinizi yüksek tutmanız tedavinizi daha olumlu yönde etkileyecektir.
Teşhis:
Meme kanseri ileri evrelere gelene kadar belirti göstermeyebilir. Kansere yakalanan kişinin erken teşhisi Tedavinin başarıyla gerçekleşmesini ve bu hastalıktan kurtulma şansını arttırır. 20 yaşından sonra kadınların her ay kendilerinin muayene etmeleri ve en az 2 yılda bir doktora gidilmesi önerilmektedir. Kontrol sırasında dokudaki herhangi bir kitle fark edildiğinde zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Erken teşhis kansere yakalanan kişilerin ölüm oranını düşürmüştür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet