Merhametli olmak

i

Selam Arkadaşlar bugünde güzel bir konuyla sizlerleyim,her insanda olması gereken bir duygu Merhamet.Bizler merhametli olmalıyız ki Rabbimde bize merhamet etsin.Öyle bir hale geldik ki kimse ne merhamet nede iyilik yapar hale gelmiş.Bir anne, çocuğuna olan şefkatinden dolayı onun daima tehlikelerden uzak kalmasını ister, bu uğurda elin­den gelen her fedakarlığı yapar. Ateşle oynamak isteyen bir çocuk, onun tehlikeli olduğunu bilemez; ama annesi o tehlikeyi bildiği için hemen çocuğunu ateşten geri çekerek
yanmasını önlemeye çalışır. Hal­buki tehlikelerin en bü­yüğü Allah’a karşı isyan et­mek ve günah sayılan işleri yapmaktır.Bu şekilde da­vetçi, annenin çocuğuna olan şefkat ve merhametin­den daha derin bir şefkat ve mer­hametle sapıklık içerisinde olanları helak olmaktan kur­tarmaya çalışır.
Merhamet etmek ediyoruz da acaba Merhamet ne demektir biliyormuyuz?Merhamet, hak edilen bir şey değildir hak etmeyenlere verilen bir karşılıktır.Hak edilirse merhamet değil, doğruluk ve adalet olur. Örneğin evinize giren bir hırsızı yakaladığınız zaman onu işlediği suçtan dolayı polise verirseniz, adaleti yerine getirmiş olursunuz. Ama bu hırsızı bağışlayarak serbest bırakırsanız ona merhamet etmiş olursunuz. Eğer bu hırsızı hem serbest bırakır hemde ona çaldığı şeyi verirseniz lütuf göstermiş olursunuz. Lütuf hak edilen ceza yerine hak edilmeyen bir şeye sahip olmak demektir.

Peygamberimiz (S.A.S.) buyuruyor ki:
“Cennet’e sadece merhametliler girecektir.”
Orada bulunan sahabiler: «yâ Rasûlallah! Biz hepimiz merhametliyiz» derler.
Peygamber’imiz. (S.A.S.) onlara söyle cevap verir;
“Sirf nefsini esirgeyen kimse merhametli degildir; merhametli kimse hem kendini ve hem de baskalarini esirgeyendir.”
Insanin kendine karsi merhametli olmasi; kendini Allah (C.C)’in azabindan esirgemesi, yasaklarin: islemekden, emirlerini yapmaktan sakinmasidir. Bu da günah islemekten vazgeçerek, islenmis günahlardan tevbe ederek, ibadet ederek ve ibadet ederken sirf Allah (C.C) rizasini gözeterek olur.
Baskasina karsi merhametli olmak da . Islâm’in tesbit ettigi kul haklarina ve canlilara hürmet — riâyet, baskalarina zarar vermemektir.Merhamet etmekten kaçmayalım arkadaşlar bir gün bizlerde merhamete ihtiyaç duyabiliriz.Rabbim kimseyi Merhametsiz kullardan eylemesin Ne diyoruz Merhamet ve Sevgiyle kalın….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet