Onaylanma İsteği Hayatınızda Bağımlılığa Neden Olur Mu

Günümüzde insanlar yaptıkları davranışların onaylanmasını isterler. Onaylanma isteği çocukluktan beri süregelen bir davranış olup kişiler her hareketinde onaylanma ihtiyacına gerek duymaktadır.

Sağlıklı bir ikili ilişkide bir konuda bilge insan tarafından onay alınması normal bir durumdur. Ancak her konuda onaylanma isteği ve onaylanmama halinde kendini kötü hissetmek onaylanma isteğinin bağımlılık hale dönüşmesi olarak tanımlanabilmektedir.

Onaylanma İsteği Hayatınızda Bağımlılığa Neden Olur Mu

Onaylanmama Halinde Ortaya Çıkan Sorunlar

Onaylanmama durumunda kişilerde beğenilmeme, aptallık veya değersizlik gibi duyguların ortaya çıkmasına neden olur.

Bu duygularla karşı karşıya kalmak isteyen kişiler mükemmel olmaya çalışır ve sürekli etrafını mutlu etmek ister. Böylece herkesin onayını almak için çabalar.

Onaylanma İhtiyacının Partner İlişkilerine Etkisi

Onaylanma ihtiyacı duyan insanlar  sevgilisi veya eşinin her daim kendisini onaylamasına ihtiyaç duymaktadır. Sevgilisinin kendisini beğendiğini düşünerek mutlu olan insanlar onaylanmadığı durumlarda ise büyük sorunlar yaşar.

İkili ilişkilerde onaylanma isteği bir tarafı köle haline getirebilirken bir tarafı ise emir veren konumuna getirebilir. Onaylanma duygusunun partner ilişkilerine etkisi olumsuz olup sık sık çatışmaların yaşanmasına neden olur.

Onaylanma İsteği Neden Oluşur?

Onaylanma isteği çocukluktan süregelen bir davranıştır. Çocukluğundan beri her hareketi onaylanan ve kendisini onaylanması halinde mutlu hisseden insanlar bu duygusu bağımlılık haline getirmektedir.

Herhangi bir kişinin kendisini onaylamaması halinde psikolojik sorunlarla karşı karşıya kalabilirler. Kişilerin onaylanma isteğinden vazgeçerek kendini bir birey olarak hissetmesi önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet