Önyargılı olmak ve olumsuz etkileri..

iCAODMU02Selam Sevgili Arkadaşlar…Rabbim biz insanoğlunu yaratırken öyle bir fıtratta yaratmış ki her bir birey de akıl olmasına rağmen farklı mizaclar farklı duygular vermiş bizlere. Bu duygularımızla hayatımıza yön verir olmuşuz.Seviyoruz kızıyoruz nefret ediyoruz aşık oluyoruz.Lakin herbirimizın gönül aynasında farklı yansıyor bu duygular.yaşadığımız olaylar bize yaşayacak olduklarımıza örnek teşkil etmiş .Çogu zaman bir olay yaşarken geçmişte yaşanmışmı bir örneği varmı diye beynimiz bize sorgulama yapar yada birinin anlattıkları nekadar doğru olduğunu bilmeden bizi o olay karşısında etkisi altına alır.
Bir olay karşısında yaptığımız düşüncelerimiz fiili durum arzetmediği zaman önfikir olarak değerlendirilmiş.Bu fikrimiz fiiliyat bulduğunda harekete döküldüğünde önyargı oluşmuş oluyor.Hamile bir kadın doğumuna birkaç ay var,bahçede dolaşırken yaralı bir gelincik hayvanına rastlar(Gelincik kedi den az büyük yırtıcı bir hayvandır) gelincik muhtemelen bir başka yırtıcı hayvanla boğuşmuş boynu bacakları yara almış kıpırdayamıyor.kadın annelik hormonlarının etkisiyle hayvanın yırtıcı olduğunu düşünmeden önfikir edinme ihtiyacı duymadan acıma hissiyatı içinde hayvana yardım etmek ister.serine evin içine alır,yaralarına bakar tedavi eder .onun bu iyimserliği karşısında o yırtıcı hayvan kadına minnetle bağlanır.cünki ölmEk üzereyken ikinci bir hayatı onun sevgi ve şefkat duyguları sayesinde kazanmıştır.Birsüre geçer gelincik sağlığına kavuşur lakin gitmek istemez onu korumak ve vefasını yerine getirmek ister çünkü kadın yalnızdır bir başına eşi şehirler arası nakliyat işi yapmaktadır ve korunması gerekiyordu gelincik bahçede evin köpeği konumundaydı yırtıcı olduğu için zararlı mahlukat ve insanlar yaklaşamıyordu.ancak bu durum mahalle halkını rahatsız ediyordu ve uzaklaştıramamışlardı.mahalleli ön fikirlerini özelliksiz kadına empoze etmek istiyorlardı.Kadın doğum yapmış ve bebeği vardı artık eve gelen giden tedirgindi çünkü önyargılı olmak istiyorlardı, fikirleri bunu onlara zorluyordu hatta mahalle gençleri birkaç kez böyle bir teşebbüse de kalkışmışlardı.
Birgün bebeğine mama yapmak istedi kadın ama  süt kalmamıştı.Birilerini gelir diye bekledi ama gelen giden yoktu.kadın bebeğini 5 dk lığına bırakıp yakındaki bakkaldan ihtiyacını almaya karar verdi yaptıda hemen bakkala gitti isteklerini söylemiştiki bir kadın mahalleden.
__komşu kız ne bu hal bebeğin nerede?
__mama yapıcam bebeğime evde bişey kalmamış
__ ee bebeğin nerede?
__evde nerede olucak ki?
__kızım sen delirdinmi o gelincik yırtıcı bir hayvan  geçen gün tv de seyrettim onlar ehlileşmez miş !!! maazallah çok ta parçalayıcılarmış senin bebeği de sen yoksun diye parçalamasın.
__yok canım kaç aydır yanımda bir azgınlığını yada yanlışını görmedim ona yemek vermediğim de bile hırçınlık yapmadı.
__kızım sen kafayı yemişsin sen gidene kadar çocuğnu parçalar yarın kocan gelince ne hesap vericeksin bakalım ahmak der çıkar kadın evet kadın önyargı zehirini akıttı birkere apar topar ihtiyaçlarını alır bakkaldan çıkar ama kafasında komşunun etkisiyle önyargı oluşmuştu birkere.hızlı adımları ona hızlı düşünmeye sevkeder hiddetleniş düşünüp tartmadan korku kaplar içini.
__Ya kadın doğru diyorsa bebeğime zarar verirse ben eşime ne derim Allahım.diye sesli sesli düşünürerek evin bahçesine gelirki.Şok içinde bahçe kapısından girmeden birkaç saniye bekler evin kapısı açık gelincik yırtıcı hayvanı kapının önünde ayakta ve ağzı yüzü kan içinde…aman allahım bu nasıl bişey nasıl bir hata diyerek kapı girişindeki küreği eline alır gelinciğe doğru gider gelincik yırtıcı bir hayvan olmasının üzerindeki baskısıyla kadına bakar ona bişeyler demek ister kendi sesiyle ,lakin kürek tam zirveye çıkmış aşağı doğru hızla inmeye kararlıyken gelincik yaptığını göstermek için kafasını içeri doğru çevirir heryer kan kadın bunu görünce küreği vuracağı yeri gözüyle tespit eder,gelincik kaderine razı ona ikinci bir hayatı veren eller o yürek onun canını almayada hakkı var diye düşünerek başını eğer.kadın küreğin keskin yeriyle gelinciğin başını gövdesinden ayırır.
hemen içeri bebeğinin beşiğinin yanına koşar her yer kan içinde..
___aaaaa bebeğim….bebeğim ….gelincik…eyvah Bebeği mışıl mışıl uyuyor.lakin beşiğin hemen yanında yerde kocaman bilek kalınlığında yeşil bir yılan yatıyor yılanın kafası parçalanmış..derin diş izleri hala kopan yılanın başı üzerinde belirgin….. Devamını yazmaya gerek yok..geçenlerde ben de birkaç dostumun kalbini bu ön yargılarımla kırdım ve hikayedeki kadının hikayenin sonunda hissettiği mahçubiyeti ve üzüntüyü hissettim çok üzücü bişey onlar benim dostlarım özür diledim kabul ettiler belki ama benim içimde vicdan azabı kaldı Harmonia ve Karamela tekrar özür dilerim…Arkadaşlar duygularımız bize bazen kötü oyunlar oynar aman önyargılı olmadan önce önfikir edinelim ve Kimseyi kırmayalım.
Bu yazıyı Paylaşan Birol’e Teşekkür ederim ,emeğine o güzel gönlüne Sağlık Birol..

4 adet yorum “Önyargılı olmak ve olumsuz etkileri..

  1. Öncelikli yazıyı paylaşan emek harcayan arkadaşa emeğinden ötürü teşekkürlerimi sunarım. Maalesef bizler ön yargıyı yıkamamış bireyleriz. Kimilerimiz bu konuda haklı olabiliriz . Çünkü; edinilmiş deneyimler ,yaşanmışlıklar bizleri ön yargılı olmaya sürüklemektedir. Her ne olursa olsun ön yargıyı bir kenara bırakmalı her bireyi farklı bir kitapmış gibi düşünerek yaklaşmalıyız. Ayrıca burada bir diğer mevzuda vefa; vefa varsa sevgide vardır saygıda, etrafımızda vefa gördüğümüz , gösterdiğimiz kişiler var ise bu kişiler ; bence ömür boyu eksikliğinin olmamasını istediğimiz kişiler olmalıdırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet