Paranoyanın Farklı Yaş Dönemlerindeki Belirtileri

Paranoya psikolojik bir rahatsızlık olup, başkalarının davranışlarını sürekli kötü yorumlayan, kalbi sürekli kuşkulu ve güvensizlik duygusu ile dolu olan kimselerdir.

Gerçek bir bulgu söz konusu olmamasına karşılık başkalarının kendisini sömürdüğü düşüncesi, aldatıldığı, dost veya arkadaşlarının sürekli arkasından konuştuğu düşüncesi kişide yer etmiş davranış bozukluklarıdır.

Paranoyanın Farklı Yaş Dönemlerindeki Belirtileri

Paranoyak Kişiler Nasıl Davranır?

Paranoyak kişiler herkesin kendisinin arkasından iş çevirdiği düşüncesi ile başkalarına yok yere kin tutar. Söyleyeceği her sözün aleyhine kullanılabileceği düşüncesi ise yaşar. Sıradan söylenmiş her sözün altında bir ima arar. Durduk yere aldatıldığı düşüncesi ile araştırmalara kalkar. Başkalarınca normal davranışlar onun kişiliğine saygısızlık olabilir. Bu kişilerle geçinmesi zordur.

Çocukluk ve Gençlikle Paranoya

Çocukluk ve gençlikte paranoya tek başına kalma, yaşıtları ile geçinememe, kaygılı olma, tedirginlik ve düşünce itibari ile kendisini kısıtlama olarak görülebilir. Ayrıca not düşüklükleri, kalabalık ortamlarda bulunmama isteği, aşırı duyarlılık durumları da çocuklarda paranoya belirtisi olabilir. Gençlerde daha farklı ortaya çıkar. Özellikle ergenlik dönemlerinde çok dikkat edilmesi gereken bir unsurdur.

Gençlerde Paranoya

Gençlerde paranoya arkadaşları arasında dışlanma korkusu, arkasından sürekli dalga geçildiği düşüncesi geliştirme olarak görülebilir. Sonuç olarak sürekli yalnız kalma isteği ile başlayan depresif durumlar ve buna bağlı kendisine zarar verme isteği doğar. Gençlerde paranoya belirtileri oldukça basit tespit edilebilir durumlardır. Bu konuda ebeveynlerin yapması geren psikiyatrlara göre, çocuktan günlük yazmasını istemek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet