Psikolojik Uyku Bozukluğu Tipleri Nelerdir

Psikolojik sorun yaşayan hastalarda uyku sorunu fiziksel rahatsızlığı olan hastalara oranla % 70 daha fazladır. Bunun başlıca sebepleri vardır.

Başlıca Psikolojik Uyku Sorunu Sebepleri

En başında da İnsomnia; uyumama  hastalığı gelir. Uyuyamama hastalığını takip eden diğer sorunlar uyku apnesi, huzursuz bacak sendromu, uykuda yürüme, uykuda idrar kaçırma, uyku felci olarak önem sırasına göre sıralanabilir. Özellikle 20 ve 23 yaşları arasında gençlerde gelişmeye başlayan bazı duygular sebebi ile sürekli kâbus görme de huzursuz uyku sendromu olarak literatürlere geçmiştir.

Psikolojik Uyku Bozukluğu Tipleri Nelerdir

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz bacak sendromu daha çok kadınlarda rastlanılan, toplumda her üç kişiden birinde bulunan ve yorgunluktan kaynaklandığı düşüncesi ile doktora başvurmadan, yıllarca insanların sorun yaşadığı psikolojik bir rahatsızlıktır. Belirtileri bacaklarda yanma, iğnelenme, ağrı, şiddetli hareket ettirme isteği, yakınmalar ve bacaklarda buna bağlı oluşan şişlikler olarak görülür. Genellikle iki bacakta da görülür ama bazı hastalarda tek bacakta da görülebilir.

İnsomnia ve Sebepleri

İnsomnia; uyuyamam hastalığının birçok sebebi olabilir. Yine özellikle kadınlarda görülen bu hastalığın başlıca sebeplerinden bir tanesi vesvesedir. Vesvese sürekli korku halinde olma, korkuya bağlı baş ağrısı ve baş ağrısını takiben vücutta tutulmalar olarak meydana çıkabilir. Doktorların bu konuda tavsiye ettikleri genellikle sakinleştirici haplardır ama toplumd kabul görmüş olan tedavi yöntemi bitki çayları da bir öneridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet