Ramazanda Nasıl Beslenmeliyiz

Ramazan ayında beslenme düzeni tamamen değişir bu düzen değişikliği ve yanlış beslenme alışkanlıkları insan sağlığını oldukça fazla etkilemektedir.  Vücudun daha dirençli ve sağlıklı olabilmesi için  bu bir ay içinde sağlıklı beslenmeye daha fazla önem göstermek gerekir. Bu dönemde besinleri az öğünde tükettiğimiz için metabolizma yavaşlar. Oruç tutmanın amacını bilimsel olarak açıklayacak olursak sindirim sistemini dinlendirmek amaçlı bir ay boyunca iki öğün besin ve su tüketiyoruz. Ama bizler iftarda ve sahur sindirim sistemimizi çok fazla yoracak besinler tükettiğimizden bu durum tam tersine dönmüş oluyor. Peki ne yapılmalı ?

37_3

İftarda nasıl beslenmeliyiz sorusuna cevap verecek olursak orucumuzu bir hurma veya bir bardak su ile açmak olan en sağlıklı olandır. Orucumuzu acıktıktan sonra mideyi çok fazla yormayacak olan bir kase çorba ile devam edilmeli ve hemen ardından bir süre beklemeli ( 30 dk. kadar) daha sonra ana yemeğe geçilmelidir. Yemeğin yanında posa ihtiyacınızı karşılamak için bir dilim tahıl ekmeği tüketilmeli fazlaya kaçmamakta her zaman ki gibi fayda vardır. Bu dönemde tatlı ihtiyacının artması ve çok fazla tatlı tüketimi insan sağlığını olumsuz etkileyecektir. Tatlı ihtiyacınızı şerbetli ve ağır tatlılar yerine daha hafif sütlü tatlıları tercih edebilir bir diğer alternatif olarak meyve veya kuru meyveleri tüketebilirsiniz. İftarda tüketebileceğiniz besinleri söyleyecek olursak; tavuk, et, kuru baklagiller, sebze yemekleri, yoğurt( ayran) ,tarhana, bulgur gibi sağlıklı besinler olabilir.

Dates-in-Ramadan-Kareem

Bizi en çok zorlayan ise sahurdur. Ne yiyeceğimizi bilemeyiz. Neyin tok tutuğunu bilmekte fayda var.  Sahurda en güzel menü protein ağırlıklı olan kahvaltı menüsüdür. Güzel bir kahvaltıyla sahur yapabilirsiniz. Bunun dışında eğer uzun süreli tokluk istiyorsanız yulaf, müsli, mısır gevreği gibi alternatiflerin,de tüketebilirsiniz. Yine iftarda olduğu gibi tavuk, et, kuru baklagiller, sebze yemekleri, yoğurt( ayran) ,tarhana, bulgur gibi besinleri tüketebilirsiniz. Sahurda aşırı yağlı ve tuzlu besinlerden uzak durmalısınız.

Ramazanda yapılmaması gerekenler;

Çok yemek yemek
Hızlı bir şekilde yemek yemek
Çok çeşitli yemek yemek
Yemek aralarında çok su tüketmek
Sahura kalmamak
Aç karnına sigara içmek
İftar ve sahur arasında sıvı tüketimini çok önemlidir. İftar ve sahur arasında 10 bardak su tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Asitli içeceklerden ve kahve tüketiminden uzak durulmalıdır.
Sağlıklı bir ramazan geçirmeniz dileği ile…

Henüz 1 adet yorum var “Ramazanda Nasıl Beslenmeliyiz

  1. Mubarek Ramazan ayında beslenmek cok onemlıdır. Allah korusun şeker tansıyon hastaları bu aylarda sıkıntı yasarlar genelde eger beslenmeye dıkkat edılmezse. Bu yuzden genellıkle kahvaltı tarzı beslenme hem tok tutar hemde saglık duzenı bozmaz. Paylasım ıcın ayrıca tesekkur ederız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet