Renkler konuşuyor…

Hayatımızın her yerinde olan renkler… Bir renk ne ifade eder sizin için. Bir anlamı bir özelliği bir güzelliği var mı dır ?  Her insanın sevdiği en az bir renk vardır. Kimi siyahı sever kimi beyazı. Kimi bir mavidir bu hayatta kimi bir kırmızı.

RENK

Renkler konuşuyor da bize ne anlatıyor gelin bir bakalım.

KIRMIZI

Herkes bilir aşkın tutkunun rengidir kendisi. Hakimiyetin rengidir kırmızı.  Aşk tutku sehvetin rengidir. Sevmenin dilidir kırmızı. Dikkat çekici bir renktir. Bu yüzdendir ki birçok marka kırmızı rengi kullanır. Albenisi yüksektir. Tüm dikkatlerin sizde olmasını istiyorsanız kırmızı sizin silahınızdır. Özgüvendir kırmızı, ben buradayım demenin başka bir dilidir. Ne renk tercih ederseniz edin bir kırmızı kadar dikkat çekmeyecektir. İnsanlar üzerinde kışkırtıcı etkisi olup sinirlendirici etkisi de vardır.( Kırmızı demişken boğaların kırmızıya saldırdığı algısına da değinelim herkes tarafından yanlış bilinen bir gerçek var. Boğaların kırmızı renge saldırdığı… Boğalar kırmızı renge değil kıpırdayan o koyu renkte bez parçasına saldırırlar o bez parçasının kırmızı mı yeşil mı mor mu olduğunu bilmezler. Çünkü boğalar renk körüdür.)

MAVİ

Mavi konuşalım mavi yazalım

Mektuplar zarfa girer girmez mavi

Söz mavi olsun ağızdan çıkar çıkmaz

İki ayrılık arasındaki yol mavi

Göz göze gelince mavi olsun yakınlığı kızla oğlanın

Mavi bir anı gibi ışıklar içinde zaman

Haydar ERGÜLEN

Mavi huzurun rengi.(kan akısını yavaşlatır) Hayatın rengi mavi. İçinde sonsuz evrenin enerjisini taşıyan renktir o. Bir deniz kokusunun rengidir mavi. Bir gökyüzünün sonsuzluğudur. Bir başkadır mavi. Bir insanın yapamadığını yapar. Dinlendirir sakinleştirir huzur verir. (Bazı batıl inançlara göre kan akısını hızlandırdığını düşünülüp nazar boncuklarını mavi yapmışlardır.)

Mavi anlatılmaz. Mavi sensin yaşa ve gör.

SİYAH

Asiliğin rengi. Karanlığın rengi. Gecenin rengi. Yasın matemin rengi. Hırsın temsili rengi. Ya siyahtır ya beyaz derken ya vardır ya yoktur demenin rengi. Tartışmalı bir renktir kötülüğün annesi iyiliğin babası denecek bir renktir. Bir yerde güç derken bu renge bir yerde matem deriz. Bu rengi bazen sırf güç için kullanırken bazıları asalet için kullanır.

Dikkati en çok toplayan renk olan siyah bir söylentiye göre Einstein in perdeleri siyah olan gün ışığı almayan bir odada düşündüğü söylenir.

YEŞİL

Doğanın rengi olan yeşil insana huzur veren bir renktir. Rahatlatıcı etkisi vardır. Yaratıcılığı artırdığı söylenir. Yeşil renklerin yoğun olduğu yerde yaşayan insanların daha az mide rahatsızlığına yakalandığı saptanmıştır.

Baharın haberci rengidir. Güvenin rengidir yeşil.

MOR

Sonsuzluğun esenliğin rengidir mor. Bir menekşeye en çok yakışan renktir mor. İhtişamın rengidir mor. Bir araştırmaya göre nevrotik duyguları açığa çıkardığından bilinçaltında insanı korkuttuğu saptanmıştır.

KAHVERENGİ

Sistem ve planın rengi kahverengidir. İnsanların daha hızlı hareket etmelerini sağlar. Yapılan bir araştırmaya göre bir müzede fon kahverengiye döndürüldüğünde ziyaretçiler çok çok yeri daha kısa zamanda gezmişlerdir. Kahverengi rahat insanların rengidir aslında biz ne kadar yaşlı rengi gibi görsek de. Karsınızdaki insanları daha uzun süre konuşturabilirsiniz bu renkle.

Kahverengi toprağın rengi gerçek hayata dönüşün rengidir.

SARI

Sarı zekânın rengidir. Topluluğu anlatan bu renk birlikte çalışmayı yasamayı yansıtır. Dikkat çeken bir renk olup karanlıkta görünebildiği için taksiler sarıdır. Size ilginç bir bilgi vereyim dünya da hiçbir banka geçiciliğin rengi olarak bilinen sarı rengi ambleminde kullanmıyormuş. Bunun nedeni paranın geçici değil kalıcı olmalarını istemleriymiş.

Günlük hayatımıza hakim olan bir renktir en az bir yeşil bir siyah kadar. Bunun nedeni güneş. Aydınlığın simgesi olan güneşin rengidir sarı. Eğer moraliniz bozuksa bıkmışsanız bir şeylerden bir sarı sizi iyileştirebilir.

BEYAZ

Saflığın temizliğin ta kendisi. Beyazı seven insanlar genelde aydınlığı temizliği seven insanlardır. Beyazı uzun uzun anlatmaya gerek yok. Çünkü ne renk seçerseniz seçin içine beyaz vardır.

 

Her rengin bir anlamı bir güzelliği bir ahengi insan üzerinde bir etkisi var ve en önemlisi bir dili var.

Benim rengim mavi benim dilim huzur…

Sizin renginiz sizin diliniz hangisi?

4 adet yorum “Renkler konuşuyor…

  1. Siyah beyaz yaşantılarım var benim eski bir tv gibi… sizin gökkuşağı gibi olan hayatınıza imreniyorum, sokak kedisinin kasabın kedisine imrendiği gibi 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet