Sağlıklı ve Hızlı Uzayan Saçlarınız Olsun!

Kadınların en fazla önem verdikleri yer elbette saçlarıdır. Genelde saçlarımızı şekilden şekle sokuyoruz. Duzleştiriyoruz, maşa uyguluyoruz, saç spreyleri, saç köpükleri, joleler ile şekillendiriyoruz, kestiriyoruz, boyatıyoruz. Hatta bu düzleştiricilerin henüz moda olmadığı dönemlerde ütülüyorduk bile, hatırlarsınız. 🙂 Tüm bu işlemler saçların yapısını bozuyor ve sağlılığı etkiliyor haliyle. Saçın sadece hızlı uzaması yetmez, aynı zamanda sağlıklı da görünmesi gerekir. Uzun ancak koparak dökülen veya uçları adeta çalı süpürgesi gibi olan saçlar ile hoş bir görüntü elde edemeyeceğimiz kuşkusuz. Saçınız belinize kadar olabilir ancak incecik ve sağlıksız görünen bir saç yerine temiz ve canlı görünen bir saç elde etmek mümkün. Sağlıklı saçlar için ipuçları ve hızlı saç uzatma yöntemlerini yazıda bulabilirsiniz.

sac-uzatma

 •   Saçlarınıza keskin değişiklikler yapmaktan kaçının. Mesela simsiyah saçlarınızı platin sarısına çevirmeyin. Bu saçlarınızı çok fazla yorar. Aynı zamanda dökülmelere sebep olur. İlla sarı renge döneceğim diyorsanız da sabırlı olun. Öncelikle siyah rengi biraz hafifletecek renklere, kahve rengi tonlarına dönüp, oradan sarıya geçiş yapabilirsiniz.
 •  Doğal yağlardan faydalanın. Hindistan cevizi yağı, tatlı badem yağı, doğal zeytinyağı, avokado yağı gibi birçok doğal yağ çeşidi var. Bunları aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz gibi kozmetik satışı yapan mağazalarda da bulabilirsiniz. Saçınıza en uygun yağı seçip, haftada bir kez yapacağınız bakım ile yumuşacık ve capcanlı saçlara kavuşabilirsiniz.
 •  En klasik madde: Sağlıklı beslenin ve SU için. Bunun vücudunuza olduğu gibi saçlarınıza da ne kadar faydalı olduğunu tahmin bile edemezsiniz. Mutlaka günde 2,3 litre kadar su içmeniz gerekmekte. Özellikle protein içeren yiyecekler saç sağlığınız için çok faydalı olacaktır.
 •  Saçınızı taramaktan korkmayın. Genelde kuru saçı taramanın saça zarar vereceği izlenimi var halk arasında. Bunu önlemek için saçınızı taramadan önce hafif nemlendirebilirsiniz. Yuvarlak uçlu, tarak kılları çok fazla sert olmayan doğru bir tarak ile saçlarınızı sabah,akşam taramanızı öneririm. Bu sayede saç dipleriniz harekete geçecektir ve saçınızın hızlı uzamasını sağlayacaktır.
 •  Saçlarınızı saç kuruma makinesi gibi ısı veren ürünlerle değil, pamuklu bir havluyla kurutun. Bu kurutmayı ise tampon hareketler ile yapmanız saça vereceğiniz zararı en aza indirecektir.
 •  Biotin ve çinko alın. Bu iki vitamin saçın kalınlaşma ve uzaması için en etkili yöntemlerdendir. Bunları içeren besinler yiyebilirsiniz. Aynı zamanda doktorunuza danışıp hap olarak da alabilirsiniz.

Sac

 •  Doğal kürler ile saçlarınızı besleyin. Soğan kürü saçlarınıza çok iyi gelecektir. Soğanı kaynayıp, suyunu saç diplerinize sürebilirsiniz. 2 saat bekletip, ardından yıkayabilirsiniz. Haftada bir kez yapmanız yeterli olacaktır.
 •  Şampuanınızı saç diplerine, saç kremini ise saç uçlarına uygulayın. Saç kremini saç dibine uygulamak yağlanmasını hızlandıracaktır. Ancak saç uçları her zaman daha kuru olur. Kolay taranması ve kırılmaması için uçlarına mutlaka yeterli miktarda uygulamak gerekir.
 •  Çok fazla ürün kullanmaktan kaçının. Çok şey kullanmak saçı ağırlaştırır ve yorar. O yüzden doğru ve az ürün kullanmak önemli
 •  Saçlarınızı düzenli bir şekilde kestirin. Saçımı uzatacağım bahanesi ile 9,10 ay saç kestirmemek ters etki yaratır. Sağlıklı uzatmak için bunu yapmanız gerekli.
 •  Saç diplerinize masaj yapın. Özellikle şampuanladıktan sonra bir kaç dakika saç diplerinize masaj yapabilirsiniz. Bu sadece saç dipleriniz harekete geçer. Hızlı saç uzatma yöntemleri arasında en zahmetsiz yöntem de budur kuşkusuz.
 •  Saçlarınızı sıkı toplayıp uyumayın. Aslında en sağlıklısı kendi haline bırakıp uyumaktır. Ancak bu sizi rahatsız ediyorsa çok hafif bir topuz veya seyrek bir örgü ile uyuyabilirsiniz. Çünkü saçınızı sıkı topladığınızda bu kırılıp dökülmelere yol açacaktır.
 •  Kuaförünüzü çok iyi seçin. Saçlarınızı sık ve az az, yani 2 cm’i geçmeyecek şekilde kestirmeniz gerek hızlı saç uzatmak için. Ancak 2 cm dediğinizde 10 cm kesen kuaförler tüm uğraşlarını çöpe atabilir. O yüzden kuaför seçimi sağlıklı ve hızlı uzayan saçlar için çok çok önemli. Saçlarınızı güvenebileceğiniz insanların eline teslim edin..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet