Şeker hastalığı ve bu hastalığa yakalanma nedenleri

Midemizin arka kısmında bulunan pankreas adındaki bez kan şekerini düzenleyen hormonlar salgılar. Bu hormonlardan birine insülin adı verilir. Insülinin etkisiz kalması sonucu şeker hücreye giremez ve kandaki şeker oranının yükselmesine neden olur. Bu da hücrelerin tümüne zarar verir. Şeker hastalığının görülmesi iki faktörden oluşabilir. Bu faktörler aileden gelen genetik ve çevresel faktörlerdir.

şeker-hastalığı
Şeker hastalığından kaynaklı bazı rahatsızlıklar görülebilir. Kanda bulunan şeker damarlara zarar verebilir. Zarar gören damarlar yeteri kadar kan dokularına gidemez. Bunun sonucunda felç körlük böbrek hastalıkları kalp krizi riski artar. Ayaklarda ve gözlerde görüldüğü gibi kalp beyin böbrek gibi hayati işlevi gören organlarda da sorun oluşturabilir. Şeker oranı arttığında idrar miktarı da artar. Ayrıca hasar gören damarlar hipertansiyonun oluşmasına neden olabilir. Vücutta şeker üretimi olmadığı takdirde yağları ve proteinleri kullanmaya başlar Bu nedenle kilo kaybı ve asit fazlalığı ortaya çıkar. Bu komplikasyonlar sonucu hasta Şeker komasına girebilir ve bu komplikasyon ölümle sonuçlanabilir.
Iki tip şeker hastalığı6 vardır. Kişinin hastalığı başlangıç yaşına ve sınıflama nedenlerine göre yapılır.
1. Tip şeker hastalığı
Bu hastalığın başlaması çok zaman almaz birkaç gün içerisinde ya da birkaç hafta da ortaya çıkan bu hastalık insülin yapımını engelleyecek hastalıklar ortaya çıkarır.
Üç önemli bulgu vardır:
Birincisi vücut proteinleri azalır.
Ikincisi Kandaki şeker miktarı artar.
Üçüncüsü ise hastalığın başlangıcı 20 yaşından küçüklerde de görülebilir. Insülin üretimi yavaşlar ve hasta kilo vermeye başlar.
2. Tip şeker hastalığı
Insülin etki gösterememesi bağlanma yerinde oluşan sorun yada bağlanma yeri sayısının azlığıdır. diğer şeker hastalığıyla karşılaştırıldığında bu hastalığın görülme yaşı daha yüksektir. Erişkin tipi diyabet denilen bu hastalıkta hastaların çoğu kilo alır ve şişmanlar.
Bu hastalık Erişkinlerde görüldüğü gibi bazı hamilelerde hormon salgısına bağlı olarak hamile (gestasyotnel) diyabet ortaya çıkarabilir.
Şeker hastalarının tüketmesi gereken besinler; Bakliyat, tahıllar, Omega 3 yağ asitleri, tarçın, yağsız et, zeytin yağı sebze ve meyveler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet