Sosyal Medyanın İnsan Üzerindeki Etkileri

Sosyal medya günümüzde toplumun haberleşip, bilgiler edinebildiği bazı mevzularda ortak hareket ettiği, tartışmaya olanak sağlandığı, farklı kullanıcılar ve ya kullanıcı grupları tarafından oluşturulan içeriklerin (resim, ses, video, makale vs ), çeşitli haberlerin, yazışmaların geniş kitlelere eş zamanlı olarak ulaştırıldığı iletişim platformlarının genel adıdır.

sosyal-medya-940x470

İnternet, yaygınlık kazandığı 90’lı yıllardan günümüze insan hayatının çok önemli bir parçası olmuş devasa bir ağ.. Bir çok kurum ve kuruluşların üzerine örgütlendiği, çoğu işte çalışma yerlerinde, ofislerde olması mecburiyet kazanmış, kazandırılmış bu ağ çoğu insanın içinden çıkamadığı ikincil bir dünya olarak da nitelendirilebilir.Öyle ki parmaklarının ucundaki bu alemde her türlü bilgiyi elde edebiliyor, çeşitli paylaşımların yapıldığı farklı ortamlar üzerinden Dünya’nın diğer ucundaki insanları tanıyabiliyor, haberleşebiliyor,  görüşme imkanı sağlayabiliyoruz.  İnternet in güncel adı kullanım amacı ile birlikte son yıllarda farklı bir anlama bürünmüş. Çünkü bugünkü internet kullanımı genel bağlamda sosyal ağ kullanımı ile bütünleşmiş durumda yani internet adı önceleri web, e-posta çeşitli bağlantı terimlerini içine alırken genellikle günümüzde kullanıcılar tarafından sadece basit bir ağ bağlantısı olarak çağrışım uyandırmış durumda.

40 yıl önce Elektronik posta ile yolculuğa başlayan sosyal medya, 90’lı yılların son çeyreğinden itibaren, kullanımında artış gösteren kişisel bilgisayarların çoğalması ve 2000’li yılların başlarından yani milenyum diye adlandırılan bu yüzyılın başlarında, ülkemizde ve Dünya da internet kullanımı hız kazanmasıyla hatrı sayılır derecede büyüme gösterdiğini söylemek mümkün. Artan internet kullanımı neticesinde, başlarda küçük bir yer kaplayan sosyal medyanın varlığı ile farklı umut kapılarının anahtarı olmuş yeni insanlar yeni arkadaşlar yeni yüzler bulabilmek gibi hayallerin büyük dayanağı haline gelmiş olması sosyal medyayı  çığ gibi  büyüttüğünden söz edebiliriz.

Netice de bu açlığın yeni sosyal medyaların doğuşuna sahne olmuş olması ile daha çok kullanıcı çekmek amacıyla hayatımızda yer kaplayan sosyal ağlar  irc, icq, msn ile yaygınlaşıp 2003 te linkedln’in 2004 te facebook, myspace, flickr gibi paylaşım ağlarına 2005 te çeşitli videoları görüntüleri izleme imkanı veren youtube, 2006 da sosyal ağların facebook ile birlikte en büyüklerinden twitter’ın bu kervana katılmasıyla büyümeye devam etmiş, taşınabilir cihazlarla (telefon, palm, tablet) ve farklı medyalarla insan hayatına daha da geniş alanlarda görülmeye devam etmekte.İşte Böylesine bir dünyanın insan hayatına bu denli nüfus edipte etkilerinden de söz etmemek olmaz.

sosyal-medya-sitesi

Olumlu etkilerini göz önüne alacak olursak, sosyal medya bilgi edinmek için çok güçlü bir ortam kişisel gelişime en büyük katkıyı sağlayan araçlardan bir tanesi.. Bu bağlamda bir çok ansiklopedik bilgileri elde edebiliyor, makaleler okuyabiliyor görüntü izleyebilme imkanı ile uçsuz bucaksız bir bilgi dağarcığının sınırsız dünyalarında kendimizi bulabiliyoruz. Çoğu resmi kuruluş veya ticari kuruluşlardaki yazışmaların, bilgilerin, internet üzerinden yapılıp teyit edildiği iş hayatını da bu sosyal dünyaya indirgemiş olması iş hayatını da kolaylaştırmaktadır.Bundan çok değil belki de 10-15  sene önce çalışma yerlerinde ki yazışmalar mektuplaşmalar aracılığıyla yapılıyor ve bu mektupların adrese ulaşması uzun sürebiliyorken şimdi bir çok bilginin dakikalar hatta saniyeler içinde alışverişi sağlanabiliyor. Farklı konulardaki , farklı konuların, bilimsel makalelerin yayımlandığı forumlar, bloglarda bilgiler edinip eleştiriler yapmak, tartışmaların  görgü kuralları çerçevesinde olmak, sosyal medyanın en güzel yönlerinden birisi diyebiliriz.Olumlu etkilerini bu şekilde özetlediğimiz sosyal ağın veya medyanın olumsuz etkileri belki de daha fazla göz önüne çarpmakta.. Olumsuz etkilerinden söz edecek olursak sosyal medya, internete bağımlılık yaratan en büyük etmenlerden. Sosyal medya içine bazı oyunları da dahil edebiliriz çünkü medya üzerinden anlık iletişiminde kurulabildiği gerçek kişilere karşı oynayabiliyorsunuz. Oyunların insan psikolojisi etkisine ters yansıdığı bir gerçektir zaten. Sosyal medya da fazla vakit geçirmek ailesel bağları koparmakta, dış dünya ile bağlantıyı kesmekte dışarda olan bitenden bile bihaber yaşamanın içine sürüklemesi dış dünyada asosyal yaşamın iletişim kopukluklarının başlı sebeplerinden biri olmakta. Özellikle dış dünyadan kopuşun vermiş olduğu psikolojik sorunların yaygınlığı halk üzerinde git gide arttığını görebiliriz çevremizde. Sadece bir kareye uzunca bir süre bağlı kalmak dış dünya ile ilişkiyi koparır elbette ve bunun sonucunda yabancıladığımız bir dış dünya algısı oluşur. Bu yabancıladığımız dünyanın etkileri sonucunda depresyon, anksiyete bozuklukları gibi sonuçlar kaçınılmaz oluyor.

Twitter, facebook gibi geniş kitlelere hitap eden sosyal ağlarda yapılan provokasyonlar, kışkırtıcı yayınlar insanları psikolojik olarak zedelemekte bazı yalan haberler, gerçeği yansıtan ya da yansıtmayan iletiler toplumun bütünlüğüne zarar vermekte, toplumu gruplaşmaya bölmeye itmektedir. Çeşitli fikir çatışmalarının her yaştan kullanıcılarında olduğunu düşünürsek üzerine yaptığı olumsuz etkileri olduğu oldukça açıktır.

Kısacası Sosyal medyanın olumlu olumsuz etkileri bunlardır. Gelecekte bu sosyal medya çılgınlığının yaratacağı toplumsal kopuşun etkileri şimdiden tahmin etmek güç değil. Bunun çözümü Sosyal medyayı en yararlı şekilde kullanmalı gereksiz tartışmalardan kaçmalı elektrik kullanımı sonucu ortaya çıkan “gereksizse söndür” cümlesini sosyal medyaya uyarlamalıyız. 🙂

Ama eğer sosyal medya harici yeni arkadaşlıklar, yeni bir ortam,sıcak bir sohbet ortamı, farklılık arıyor iseniz fibersohbet’e girmenizi öneririm, pişman olmayacaksınız emin olun.. 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet