Spor’a Teşvik

background

Özellikle erkek çocuklarının hayalidir televizyonda izledikleri sporcular gibi olabilmek büyüyünce. Kiminin hayalleri gerçekleşir, kiminin de hayal kırıklıkları yüzünden hayalleri suya düşer aslında. Küçük yaşta verilen aile desteği çocuğun yapmış olduğu spora karşı olan ilgisinin yoğunlaşmasına sebep olur. Günümüz de bunu çok fazla göremiyoruz maalesef. Futboldan örnek verirsek, hepimiz zamanında okuldan kaçıp gerek mahalle maçlarına, gerek aylık diye tabir ettiğimiz oyunları oynamışızdır. Düşe kalka, yara bere içinde eve gittiğimiz de çok olmuştur.
Son zamanlar da eskiye göre daha fazla olan spor alt yapıları sayesinde bir çok sporcu hayallerini gerçekleştirmek amacıyla sahalara koşarlar. İşte aile desteği dediğim de burada en önemli faktör olarak karşımıza çıkar. Anne Baba desteğini hisseden sporcular için spor yapmak hem daha kolay, hemde alt yapılarda ki eğitimleri daha hızlı öğrenmesine neden olur.
Çocuklarımızı zorla istemediği branşlara yönlendirmememiz gerekiyor. Hangi branşlara ilgi duyduğunu öğrendikten sonra o branşa yönlendirmek daha yararlı olacaktır. Sporun sadece çıkıp koşup yada o branşta yapılanlardan olmadığını söylemeliyiz. Spor yapmanın faydalarından bahsederek spora teşvik edebiliriz.
Maalesef günümüz teknoloji çağı olduğu için, artık mahalle aralarında, sokaklarda top oynayan çocukların azaldığını görüyoruz. Artık çocuklarımız bilgisayar başından kalkmıyorlar. Bunun sorumlusu çocuklarımız değil, biz anne ve babalar olduğumuzu unutmayalım. Spor yapan çocukların hem sağlıklı hemde özgüvenli olur.

Spor’a teşvik etmenin en önemli unsurlarından birisi de bu alt yapı eğitimlerini veren spor kulüplerinin tesisleri aslında. Bunun için genel de küçük kasabalarda açılan spor kulüplerine ait alt yapı sporcularını bazı dönemlerde bağlı oldukları ve taşıdıkları isim olan spor kulüplerine gezi  düzenlerler. Çünkü bu tesisler gençlerin hayallerinin süslediği her türlü olanakların olduğu tesislerdir. Hangi çocuk istemez ki büyük kulüplerin alt yapılarında oynamayı. Her çocuğun hayalidir aslında bu. Çocuklarınızın spor’a olan heveslerini kırmayın, Anne Baba olarak çocuklarımızı spor’a teşvik edelim. Spor’un daha çok önemsendiği bir gelecek diliyorum.

“Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim”

Mustafa Kemal Atatürk

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet