Suçiçeği Hastalığı

Suçiçeği hastalığı daha çok çocuklar da ortaya çıkan bir hastalık olup; çocuklar da sık görülen ağır sonuçlara yol açmayan ve virüs kökenli bir bulaşıcı bir hastalıktır.  Bu hastalığa sebep olan bulaşıcı virüs varicella –  zoster virüsü uzmanlar tarafından belirlenmiştir.  Uzmanlar tarafından belirlenen  bu virüs suçiçeği ve zona hastalığına sebep olur.  Suçiçeği bu hastalığın bir numaralı enfeksiyona sebep olarak özellikle çocukluk zamanın da kendisini sık bir şekil de gösterir.  Zona hastalığı ise daha önce çocukluk zamanın da suçiçeği geçirmiş olup genellikle orta yaşlar da ve ihtiyarlık  zamanın da bu hastalığa yakalanırlar.

sucicegi

Suçiçeği Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • Suçiçeği hastalığının kuluçka süresi 2 veya 3 hafta sürmektedir. Bu kuluçka süresin de hastalık kendisini hafiften belirterek hastalık süreci başlamış olmaktadır.
  • Suçiçeği hastalığı kendisini öncelikle grip veya nezle olarak kendisini gösterir ve daha sonra yüksek ateş ve deri de sivilcelerin çoğalmasıyla başlamış olur.
  • Vücudun hemen hemen her yerin de ortaya çıkan sivilceler  daha sonra kaşıntı yaratarak deri de dökülmelerin olmasına neden olmaktadır.
  • Vücut da çıkan sivilceler farklı şekil de kaşıntı yaparak sivilcelerin için de ise sıvı bulunmaktadır. 4 – 5 gün sonra vücut da çıkan sivilceler kurur ve daha sonra dökülürler ve böylelikle bulaştırıcı özelliğini kaybetmiş olur.
  • Bazı çocuklar da ise göz ve ağız çevrelerin de döküntüler oluşmaktadır.

Suçiçeği Hastalığın da Tedavi Nasıl Olur?

Suçiçeği hastalığı geçiren çocuklar da öncelikle en yakın bir hastaneye gidip iyi bir doktora gözükmesi gerekir eğer çok ciddi değilse bu hastalık  anti – viral  uygulamasına gerek kalmaz.  Bu tedavi hasta da oluşan yüksek ateşi kontrol altın da tutmak ve deride ki döküntülere ikincil bir antibakteriyel enfeksiyonun oluşmaması için uygulanır.  Kaşıntı şiddeti  artmaması için doktorlar  kalaminli bir losyon veya  antihistaminli bir ilaç uygulamasını hastaya tavsiye eder.

2 adet yorum “Suçiçeği Hastalığı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet