Tatlı Telaşlar Fotoğraf Çekimi

Yeni çiftlerin en önem verdiği konulardan biri, yıllar sonra arkasında bırakacakları anılardır. Bu durumda devreye fotoğraflar girer. Çeşitli albümler,videolar, sunumlar…Ucu bucağı olmayan bir derya aslında…Bu yazımda taze gelin ve damat adaylarına bir kaç ipucu vermeyi istiyorum.

Öncelikle fotoğraf çekimlerinizi yapacak olan kişi mümkünse daha önce bildiğiniz bir kişi olsun. Eğer daha önceden bildiğiniz biri yoksa, şu sıralar instagram’dan fotoğraflarını  yayınlayıp iş almayı planlayan bir çok fotoğrafçı mevcut. Bunun içinde çok detaylı bir arama yapmanızda fayda var. Fotoğraf paylaşımından ticarethaneye dönüşen instagram’da dolandırıcılığın haddi hesabı olmuyor. Bu sebeple güven hissini tam olarak yaşamalısınız.

Bunun yanı sıra günümüzde fotoğraf makinelerine duyulan ilginin artması sebebiyle, eline her profesyonel makina alan kendini fotoğrafçı zannetmekte. Oysa ki yaptıkları tek şey Profil Picture (PP), Türkçe anlamıyla profil resmi yakalamak… Oysa ki fotoğrafçılık bir meslek olmanın yanı sıra aslında bir sanat, bir tutku… Üzülerek söylüyorum ki ülkemizin geldiği son durumda insanlar sanatı göstermekten daha çok kendini göstermeyi tercih ediyor… Buradan çıkaracağımız sonuç ise; tecrübe her şeyin başı bilinci ile yaşı küçük, fotoğrafçı olmayı planlayan kişileri tercih etmemeye özen gösterin.

Diğer önemli kavram ise dış mekan çekimi mi yoksa stüdyo çekimi mi istediğinizdir. Stüdyo çekimlerine veda etmeye ramak kala hala daha bunu isteyen kişiler var, hala daha olabilir. Burada tamamen zevk ve maddiyat söz konusu. Dış çekimler stüdyo çekimlerine nazaran biraz daha pahalı olabiliyor. Tabi ki fotoğrafçı ile geçireceğiniz zaman dilimi, çekim yaptıracağınız mekan, albümler ve adetleri bu skalayı oynatabiliyor.

Stüdyo çekimlerinde tercihiniz yok, fotoğrafçının bağlı bulunduğu yere gidip çekiliyorsunuz ve tahmini 1-2 saatte işleminiz bitiyor. Ancak iş dış çekime geldiğinde işler biraz daha karışık 🙂

İstanbul’da mekan olarak tercih etmek istediğiniz yerlerin giriş paraları olabiliyor. Evet evet, yanlış okumadınız… Bazı mekanlarda fotoğraf çektirmek belirli bir ücrete tabi oluyor. Bunların ön araştırmasını yapmanız son gün stresi yaşamamanız açısından iyi olacaktır. Çoğunlukla bu bilgiye fotoğrafçınızdan öğreniyor ve ilk şoku yaşıyorsunuz. Hayal ettiğiniz mekana veda etmek veya o ücreti ödemeyi kabul edip hayalinize devam etmek sizin elinizde. Diğer illerde var mıdır bilmiyorum ancak İstanbul’da en gözde mekanların giriş ücret : 300- 1000 TL arasında değişebiliyor.
orman

bugday-nasil-ekilir_646x340

ORTA KARADENÝZ KALKINMA AJANSI TARAFINDAN PROJE KAPSAMINDA ÇORUM'UN MECÝTÖZÜ ÝLÇESÝNDE BULUNAN II. ABDÜLHAMÝT DÖNEMÝ ESKÝ ASKERLÝK ÞUBESݒNE AÝT YAPI, RESTORE EDÝLEREK KENT MÜZESÝ OLARAK KULLANILABÝLÝR DURUMA GETÝRÝLDÝ. (OSMAN YILMAZ/SAMSUN-ÝHA)

 

 

 

Dış mekan çekimi yaptırmak istiyorsanız; eski yapılarda, yeşilliğin bol olduğu ormanlık alanlarda, buğday tarlalarının arasında, tren istasyonlarında, deniz manzaralı gibi konseptlerden herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Gelelim fotoğraflarda verilecek pozlara… Yine burada fotoğrafçının tecrübesi, gelin-damat adayının zevki ön planda. Fotoğrafçının sizi yönlendirmesi önemli bir şey olsa da memnun olmayacağınız pozu asla vermeyin. Güzel olmayacağını düşündüğünüz poz için asla saatlerinizi öldürmeyin. Beraber ekip halinde çalışmanız her iki tarafında mutlu bir çekim geçirmesini sağlayacaktır.

En önemli konu ise; TEBESSÜM…

Asla eksik etmeyin.

Unutmayın; o günün yıldızı sizsiniz…

 

5 adet yorum “Tatlı Telaşlar Fotoğraf Çekimi

  1. bence ogünden arda kalan tek seyler fotograflar oluduğu için daha bir özenli olmalı fiyatı her ne kadar uçuk olsada 🙂

  2. fotoğraflar ne güzeldir değil mi
    hep hatıra hep geçmişten izler taşır bize..
    aynı zamanda bu günüde yaşatır.
    dün ile bugün arsındaki köprüde bir kare ile binlerce şeyler anlatır bize. Çokg üzel paylaşım emeklerinize sağlık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet