Ter Kokusu

Vücut fiziksel bir hareket esnasında veya sıcaklarda durduk yere ter üretebilmektedir. Ya da çeşitli hastalıklar, stres, endişe gibi durumlarda da insan terleyebilmektedir. Aslında terlemek vücudun sıcaklığının artmasını engellemek maksadıyla meydana gelen bir olaydır; fakat her ne kadar sağlıklı bir olaymış gibi görünüyor olsa da özellikle çalışan bireyler için bu durum mücadele edilmesi gereken büyük bir problem olarak görünmektedir. Yalnızca su ve tudan oluşan ter, gerçekte kokusuzdur. Vücutta ter ile beslenen ve kokunun meydana gelmesine sebep olan bakteriler bulunmaktadır. Sıcaklar bakterilerin üremesine neden olurken apokrin bezlerinin de ter salgılaması için uygun ortamı oluşturmaktadır. Ergenlik dönemine girilirken oluşmaya başlayan ter kokusu erkeklerin apokrin bezlerinin daha fazla ter salgılamalarından dolayı daha çok maruz kaldıkları bir durumdur. Sarımsak, çimen ya da daha başka baharatlı yiyecekler yendikten sonra da ter kokusunun oluştuğu dikkat çekmektedir. Ter kokusunu gidermek için en basit olarak deodorant kullanılabilir. Artık teri ve kokuyu önleyen çok çeşitli ürünler piyasada bulunmaktadır.

terkokusu

Ayrıca özellikle koltukaltı gibi çok fazla ter üreten bölgelerin sık sık yıkanarak düzgün bir şekilde kurutulması da kokunun önüne geçilmesini sağlayabilir. Özellikle yaz aylarında sıkça yıkanılmasının ardından daha çok koltuk altı ya da ayak araları gibi terleyen yerlerin güzelce kurulanması şarttır. Koltukaltı gibi kıl bulunan yerlerin de devamlı olarak temizlenmesi kokuyu azaltacaktır; çünkü ter, kıllar arasında sıkışır.Ayağın hava almasına yardımcı olan ayakkabı çeşitlerinin tercih edilmesi önemlidir. Özellikle yaz aylarında ayakların daha çok hava alması için sandalet türünde ayakkabılar tercih edilebilir. Çamaşırın sürekli değiştirilmesi, ipek, keten gibi cildin hava almasını sağlayan giysi türlerinin seçilmesi de aşırı terlemenin önlenmesini sağlayacaktır. Aşırı terleme durumlarında doktora başvurulmalıdır; çünkü bu durum başka bazı hastalıkların bir bulgusu niteliğinde olabilmektedir.

Ülkemizde de yaygın bir sorun olan ter kokusu için özellikle koltukaltı terlemesine karşı etkin bir tedavi şekli bulunmaktadır. Ter bezlerinin yok edilmesiyle terlemenin de durduğu bu alet sayesinde koku da ortadan kalkmaktadır. Tek seansta bile %100’e yakın başarı elde edilen bu tedavi şekli doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet