Uzun Yolculuklar

 

4_big

 

Uzun otobüs yolculuklarına çıkmayı sever misiniz? Kimisi için kabus gibi olan bu durum kimi için ise adeta bir deşarj yöntemidir. Bazen yol öyle can sıkıcı bir hal alır ki uyusanız uyuyamazsınız, etrafı izleseniz sıkılırsınız. Yol bitmek bilmez.. Bir de siz kafa dinlemek isterken yanınıza çenesi düşük bir yolculuk arkadaşı denk gelirse yol uzar mı uzar..  ”Yolculuğun uzunluğu yolla değil, düşündüklerimizle ölçülür” der şair.. Sahiden de öyle değil midir? Bazen bitmeyen yolculuklar vardır, kafamızın içinde öyle bir yola çıkmışızdır ki dakikalar içerisinde bitmesini isteriz. O derin be umutsuz düşüncelerden kurtulmak adına.. Bazense başımızı cama dayayıp tatlı bir müzik açarız kendimize.. O an şansımız yaver giderse yağmur da yağar belki.. Otobüs camından aheste aheste süzülen yağmur damlalarını izlemenin keyfi ile derin düşüncelere dalarız.. Bir hayal dünyası kurarız düşüncelerimizde, yol boyu orada yaşamaya başlarız.. İşte o anlarda o kadar kısacık gelir ki yolculuk, tadına varamadığımız zamanlar bile olur. İç dünyamızda keşfetmediğimiz yerlere ineriz. Belki bir katil oluruz, belki ünlü bir sanatçı, belki huzur içinde ufak bir sahil kasabasında yaşayan küçücük bir insancık.. İçimizdeki yolun bizi nereye götürdüğü ile ilintilir. Gideceğimiz yer varsa kolay gelir yolculuk, ama yoksa zordur yolculuklar.. Bilinmezlik içerisinde kaybolurken yorgun düşeriz.

Uzun yolculuğun bir diğer güzel tarafı kuşkusuz gördüğümüz farklı farklı şehirler. Düşünsenize 20 saatlik bir yola çıkıyorsunuz ve 5,6 farklı şehri görüyorsunuz.. Bazen mola yerlerinde o şehrin insanları ile konuşma fırsatı yakalayabilirsiniz. Farklı bir şehrin bambaşka bir insanı.. Yolculuğun olumsuz koşulları yerine, onu keyifli hale getirecek sebeplerden biri de bu olsa gerek. Sosyal bir varlık olarak insan yeni insanlar ile tanışmayı her zaman arzular. Bir de o yol sizi sevdiğiniz birine kavuşturacaksa? Onun da heyecanını yaşarsınız belki..

Hem bu heyecanınızı yatıştırmaya yardımcı olacak hem de vakit geçirebileceğiniz birkaç öneri de sunayım sizlere.

Günün gazetesini okuyabilirsiniz ya da bir katikatür dergisi edinebilirsiniz yola çıkmadan önce. Veya otomobiller ilginizi çekiyorsa bununla ilgili bir dergi alabilirsiniz, mide bulantısı gibi bir sorun varsa resimlere bakmak bulantıya sebebiyet vermeyecektir. Su doku gibi bulmaca oyunları oynayabilirsiniz. Bir müzik çalar edinmeden yola çıkmayın tabii ki..

Henüz 1 adet yorum var “Uzun Yolculuklar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet