Vajinismus Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Vajinismus, kadınlarda görülen psikolojik bir rahatsızlık olan cinsel işlev problemidir. Cinsel birleşmede ağrı olabilir veya birleşme sağlanamayabilir. Fiziksel sorun olmaksızın kaygı, endişe ve korkudan kaynaklı olabilir.

Şimdi sevgili okuyucu vajinismusun tanımını yaptık. Sende bir vajinismussan biliyorsundur zaten neden kaynaklandığını. Aile baskısı, yanlış bilgilenme, toplumsal yargılar, cinsel taciz gibi bir çok sebebi var. Sen bunlardan hangisini yaşadın?

Ülkemizde kadın olmak zor. Birde bu zorluğun üstüne vajinismus belası çıkıyor. Bela diyorum, eminim sende benim gibi bir bela olarak görüyorsundur bu durumu. Bak madde madde sıralayalım neden kaynaklandığını.

erkek-bahaneleri-3-298x168

Aile baskısı:
Sen kızsın sakın erkeklerle el ele tutuşma namusun gider, sakın ola ki ailemizin namusunu iki paralık etme gibi bir çok cümle ile namus kavramı kadınların beynine nakış gibi işlenir. Ve o kız artık namusunu! korumak için canla başla mücadele eder. Gün gelir çok kastığı bedeni ilişkiyi artık reddeder.

Kızlık Zarı Korkusu:
Kadınlara küçük yaştan beri verilen en büyük öğüttür zar olayı. Bir kadının en büyük mirası biricik mücevheridir diye öğütler sıralanır. Sakın kızlık zarına bir şey olmasına müsade etme diye uyarılır. Beynimiz bu olayı o kadar büyütür ki artık zar bizim vazgeçilmezimiz olur. Kocamız dahil kimseye veremeyiz onu. Bu vücudumuzun verdiği bir mesajdır.

Arkadaş Hataları:
Her muhabbette hemen hemen bu konu geçer. Bilinmeyenler genelde arkadaşlardan öğrenilmeye çalışılır. Hemen hemen çoğu arkadaşımızın bir yakını mutlaka kızlık zarı yırtılırken oluk oluk kanamış veya acıdan kıvrım kıvrım kıvranmıştır. Yok öyle bir şey sevgili vajinismus hastası. Acı dediğin olayı sen büyütüyorsun kafanda. Ne acılar yaşadın sen bir sinek ısırığınamı göğüs geremeyeceksin. Kanamaya gelince. En fazla 5 damla. Bu seni öldürmez ki. Zaten ayın 5 günü kanıyorsun. Bir diğer konuda arkadaşlar arasında anlatılan “ilişki sırasında kilitlenme” mevzusudur. Şehir efsanesidir. Muhtemelen kadınların ilişki kurmaması adına yayınlanmış bir hikayedir. Konuda ilişkiye giren kadın ve erkek kitlenir ve hasteye kaldırılmaları gerekir. Battaniye üzerlerine örtülüp binadan çıkarılır. Hala içinden bunları okurken “ya olduysa” diyorsun değil mi? Hayır sevgili vajinismus hastası. Buna inanma
sırf sen cinselliği doya doya yaşama diye sana anlatılan asparagas bir haberdir bu.

Cinsel Taciz:
Çoğu kişin başına gelir bu. Toplum ve aile tarafından kadın suçlu görüleceği için kimseyede söylenilmez yapılan taciz. İçinde biriktirdiğin bu olay vajinismusa neden olur.

Daha kim bilir aç sebebi var ama benim aklıma gelenler bunlar şimdilik. Kim bilir senin vajinismusunun sebebi ne?

Gelelim tedavisine.

Sevgili arkadaşım neler yaşadığını çok iyi biliyorum. Hayattan ne denli soğuduğunu, insanlar eşin ve senden bebek beklerken aslında nasıl bir alanda olduğunu ve hangi duyguları yaşadığını, dualar ettiğini biliyorum. Ve ben sana yardım eli uzatıyorum. Sadece bir kaç öneride bulunacağım. Tamamen ücretsizdir.

 

Beni bulmak istersen www.fibersohbet.net Nickim (takmaadım) kek.

Henüz 1 adet yorum var “Vajinismus Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet