Ve Allah İnsanı yarattı..

imagesVe Allah insanı yarattı bir değişik fıtrat üzerine.
Oysa kainatta yaratmış olduğu bütün mahlukatlar ona itaat etme güdüsünde iken.Allah öyle bir mahluk halkettiki,ona karşı çıkabilecek,isyankar olucak,onu yaratanı sorgulayacak ve belkide yok sayıcak bir mahluk ”İnsaoğlu ”. insan işte nereden geldiğini sorgulamadan kafasının içinde bulduğu akıl ile ahkam kesmek isteyen insan.o akıl ki bazen silah olur ateşler ,bazen yaraya merhem.
hep bir hırs üzerine amaç güdümlemiş insanoğlu.Hırsı sayesinde hep kazanmak istemiş kazandıkça daha da hırslanmış insanlığını unutarak değişmiş değişken olmuş insanlık.
Peki neden ..? kainatı değiştirmeye kudretli bu akıl rabbinin ona verdiği bu hazinenin farkında olmaz.doğduktan sonra beyninin için de bulduğu bu hazineyi, neden o hazineyi bulmak ona ulaşmak ve bu hazineyi ona verdiği için minnettar olmak için kullanmaz da rabbine isyanda kullanmayı tercih eder.Bilmezmiki yarattığı hiç bir mahlukata insana verdiği bu imkanları vermemiştir.Yaratılmış her canlının kendine has özellikleriyle yaratmış Allahu teala.ve birçok hayvan da ve nevatta insandan üstün özellikler mevcut olmuş aslında bir bakarsak yaratılmış mahlukatların özelliklerine ,akıl yoksa bile içgüdüsel olarak insanlardan okadar üstünlerki.
bir kaplan yada aslan ,nekadar parçalayıcı vahşi ve hızlı bir fil nekadar güçlü,bunun gibi birçok insan üstü meziyetlere sahip mahlukat yaratılmış.Evet birçok özellikleri insan üstü hatta insandan çok daha küçük canlıların bile insan üstü meziyetleri var.
Mesela karıncalar: karıncaların hayatı tamamen ibretlik.koloni olarak yaşayan ilk canlılar.hatta tarım yapan ilk canlılar.evet yanlış duymadınız karıncalar tarım yaparlar.kestikleri yaprak parçalarını yuvalarına götürürler ama o yeşil yaprakları yemezler toprak altında tarlaları vardır karıncaların buralarda yapraklaı gömerler ve mantar yetiştirirler.ve o mantarı yerler.
Her karıncanın görevi vardır ve hiçbir karınca bu görevi aksatmaz.çiftçi karıncalar gelen yaprakları tarlaya gömer .İşçi karıncalar malum yuvadan sabah çıkarlar görevleri yuvaya oldukça fazla yaprak buğday .mantar oluşturabilecek herşeyi taşımak
yaprağın yuvaya gitmesi karıncalarda kutsaldır öyleki bazen canlarını hiçe sayarlar büyük işçi karınca yaprağı gagasının arasına sıkıştırır ve yaprağın üzerinde de küçük karınca bulunur.olaki karınca yiyen denk gelirse yaprak üstündeki karınca kurban verilir.erişilmesi zor yerlerde karıncalar birbirine tutunarak köprü yaparlar ve işçi karıncalar o köprünün üzerimden geçerek yuvaya yaprak taşırlar.peki o köprü olan karıncalar bütün gün aç susuz mu dururlar orada yokk tabiki hizmetçi karıncalar koprü vazifesi yapan karıncalara gagalarında su ve yiyecek taşırlar.
işçi yaprak kesen karıncaların gagalarında kurşun vardır evet bildiğiniz kursun,bu kurşun sayesinde yaprakları daha rahat keserler.ayrıca fizik profösörü gibi gagalarına titreşim verirler.Titresim verilen materyaller kırılgan olurlar .Karıncalar bu yeteneklerinden haberleri yoktur.isteseler bir ağacı çok kısa zamanda yere de indirebilirler.çok yardımseverler birbirlerine .tamamen itaat içindeler kolonilerinle.asla vatan hainliği yada insana özgü bozuk karakter yaşamazlar.şimdi soralım bakalım kendimize doğada en güçlüsü kim tabiki yartılan değil ,en güçlü irade Allah’a ait.Allah emretse küçük denen karıncalar dünyayı helak edebilir .ya başka yaratıklarla ya insan geçmiş tarihte de insanlar helak edilmişler.kavimler yok olmuş.ne zaman insanlık çığrından çıkmış o kavim helak olmuş.
Yüce allah insanoğlunun ayakları altına sermiş.bütün canlılar insanın hizmetine verilmiş.
Eğerki bir insanın herhangi bir konuda nasibi varsa karıncadan ders alır,yok ders ibret almak istemiyorsa bir insan Allah bütün cihanı ayaklarının altına serse bu onun için yinede ters. Nasibin Varsa alırsın karıncadan bile ders, Nasibinde yoksa bütün cihan önüne serilse sana ters.Hayırlı Ramazanlar ….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet