Yaz Geldi Diyet Geldi

Her zaman güncelliğini koruyan bir konu diyet! Çünkü her zaman verilmesi gereken birkaç kilo vardır. Kışın alinan kilolarla yazın başımız hep belaya girer. Aslında yanlışı biz en başta yapıyoruz sağlıklı olmak için diyet yapmıyoruz kilo vermek için yapıyoruz sağlıklı beslenme alışkanlığı kazansak yazı kışa düşman etmeyiz aslında.

yaz-diyeti

Diyette doğru bilinen yanlışlara bakalım;

Aç kalarak zayıflamaya çalışıyoruz. Aslında hadi doğru bir yoldasın diyelim ömrünün ne kadarını aç geçirebilirsin. Bir gün iki gün bir ay … ya sonra sonrası fiyasko en başa dönsek yine iyi daha da geri gidiyoruz. Bir kere vücudunuz yıpranıyor verdiğiniz kiloyu fazla fazla geri alıyorsunuz ve güveninizin bitiyor kendinize karsı. Hadi aç kalabildiniz ömrünüz boyunca diyelim yemek yemeyerek o metabolizmayı nasıl çalıştıracaksınız? Metabolizmanızın çalışması için sizin yediğiniz besinlere ihtiyacı var unutmayın. Tabi ki sağlıklı besinler tüketmek şart.

Bir diğer unsur ekmek. Diyetinde asla ekmek tüketme ! neden ? en temek besin kaynağı olan besini neden bana düşman ediyorsun. Ekmek tüketin hem sizi doyurur hem gözünüzü. Beyaz ekmek tüketmemeniz bunun yerine tam tahıllı çavdarlı veya kepek ekmek tüketebilirsiniz. Tabi buda her şey gibi dozunda .İnanın daha lezzetli. Ama bilinen bir yanlışta burada var kepek ekmeği yiyorum kilo almam . Hayır! beyaz ekmekle diğer ekmekler hemen hemen aynı kaloride. Tek farkı posaları. Bu esmer ekmeğin içinde bulunan posa sizi tok tutarken beyaz ekmek aksine sizi daha çabuk acıktırıyor.

Ligt ürünlerin kilo aldırmama gerçeğine kendimizi inandırmış durumdayız. Ligt ürünlerin tuzu veya sekeri azaltılmış(tatlandırıcı kullanılmış) olabilir ama bu ürünlerin yağ oranlarının artırıldığını bilmemiz lazım.

Az öğün yemeliyim ki az besin tüketeyim. Bu psikolojiden bir çıkalım artık az yemek kilo verdirmez. Metabolizmanızı sadece bir iki öğün yemekle hızlandıramazsınız. Onu sürekli çalışmaya teşvik etmeniz için çok öğünlü bir beslenme programı uygulamalısınız.  Ben size oturup bu öğünün her birinde deli gibi yemek yiyin demiyorum. Küçük atıştırmalıklarla öğünlerinizi artırın diyorum.

Tek besin ile beslenme durumumuz var birde evet bu size kilo kaybı sağlar ama vücudunuz bir süre sonra buna tepki gösterecektir.

Maydanoz suyu veya bazı tarifler var orada burada bunlar zayıflatır gerçeği var akıllarımızda. Bunlar size kilo kaybı sağlar ancak bu kilo kaybı sadece sudur. Vücudunuzdan ödem attığınız için kilo verdim mutluluğunu yaşarız. Önemli olan yağ yakımıdır.

Ve gel gelelim en önemli iki unsura.

Aksamları 6 dan sonra yemek yemeyin!  Ya ben evime 7 de geliyorsam yemek yeme saatim 8 i buluyorsa veya Çok geç yatıp çok geç kalkıyorsam. Bunu düşünen yok. Her insan kendisine göre düzenlemelidir diyet programını. Gününüzü altı öğüne bölerek beslenme programı düzenlerseniz ve yemeyi yatmadan birkaç saat önce keserseniz sorun ortadan kalkacak.

SU diyet yaparken en önemli unsurlardan biri su. Kendi vücudunuza göre günlük 2-3 litre su tüketmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz artık.  Eğer su içmezseniz vücut susuz kaldığında kedini korumaya alacak ve su tutacaktır vücudunuzda.

Doğru bildiğimiz yanlışları düzeltirsek her şey daha kolay olacak aslında. Kilo vermek bir ölüm iken hayatınızda bir vazgeçilmez bir hobi olabilir. Her şeyi yerin de ve zamanında ve doğru şekilde yaptığınız takdirde siz bir fit bireysiniz demektir.

BU YAZ HEPİMİZ FİT’İZ…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet