Yaz İshali

İshal genelde yaz aylarında da çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Yaz ishali, dışkılama sayısının artısınla beraberinde gelen dışkıda şekilsiz bir durum almasıdır. Normal şartlarda dışkı kuru ve şekilli bir hal alırken ishal durumunda da su miktarlarında artma meydana gelmektedir. Yaz ishali vakası yaşayan hastalarda günde 4-5 defa ve daha fazla dışkılama durumları oluşmaktadır.

İshal nedenlerinde pek çok durum bulunmaktadır. İshal, başında mikrobik ishaller oluşabilir. Antibiyotikler, bazı hormanal durumlar, çeşitli mide hastalıklar, çeşitli ilaç türleri neden olabilir. Bunların dışında da bazı kişilerde psikolojik olarak oluşan rahatsızlıklar da heyecanlanma, üzüntü, korku, stres ve tümör durumları aşırı sıcaklık değişimleri neden olmaktadır.

yazishali

Yazın oluşan ishaller de doğada aşırı sıcaklık değişimleri nedeniyle bir anda artışlar canlılardaki su ihtiyaçlarını da arttırmaktadır. Bunların dışında yazın içilen mikroplu sular, yıkanmamış meyve ve sebzelerin ortaya çıkardığı mikroplar sonucunda kişilerde ishal vakaları oluşturmaktadır. Bazı durumlarda da tuvaletten çıkan kişilerin ellerini yıkamaması durumunda ellerin ağza sürülmesinden dolayı bulaşan mikroplarda ishale neden olmaktadır. Kirli suların içilmesi sonucunda bağırsakların hareketlerini arttırmasına ve mükemmel bir şekilde karın ağrısı oluşturmaktadır.

Yaz ishali belirtileri ve yapılması gerekenler

Yazın ishal olunması sonucunda bakteri ve parazitler bağırsak kolonun iltihaplı ve sümüksü bir yapı almasına neden olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı da günde 4-5 defa tuvalete çıkma durumu oluşmaktadır. Şiddetli karın ağrıları, halsizlik ve mide bulantısı nedeniyle hasta çoğu zaman bitkin düşer. Bu durumlarda hastanın en yakın sağlık kuruluşuna getirilerek serum tedavisi verilebilir. Serum tedavisinde yaşadığı su kaybı giderilir. Bitkinliği alması için vitamin ve mineral takviyeleri ile desteklenir. Hastanın dinlenmesi esas alındığından ishalin kesilmesi için bol oranda patates, muz, vs türde gıdalar tüketilmesinin yanında bol oranda su tüketilerek kayıpların telafi edilmesi planlanmaktadır.

Bunların dışında ishal kesilmiyor ve hasta su kayıpları yaşıyorsa tam teşekküllü sağlık kurumuna gidilmesi bir diz, tahlilden geçirilerek sorunun giderilmesi amaçlanır. Bunlarla beraber tahlillerde çıkan sonuca göre tıbbi müdahaleler yapılmaktadır.

Yazın, ileri derece sıcaklıklarda su- tuz kayıpları yaşandığından bu durumların devam etmesi sonucunda yaz ishali belirtileri ortaya çıkar. Bunun engellenmesi için bol oranda su ve sıvı tüketimleri gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet